2018 fen bilimleri dersi öğretim programında ve fen bilimleri ders kitaplarında sosyobilimsel konuların yer alma düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the inclusion levels of socioscientific issues in the 2018 science course curriculum and science textbooks
  1. Tez No: 901606
  2. Yazar: BÜŞRA OLUKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanan 2018 Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programında yer alan 5, 6, 7 ve 8. sınıf kazanımları ve 2023-2024 eğitim öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan ve Eğitim Bilişim Ağında (EBA) yayımlanan 5, 6, 7 ve 8. sınıf fen bilimleri ders kitaplarında sosyobilimsel konulara yer verilme düzeyinin incelenmesidir. Çalışmada veri kaynağı olarak programda yer alan 223 kazanım ile her sınıf seviyesine ait iki kitap olmak üzere toplam sekiz adet fen bilimleri ders kitabı kullanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Veriler Sosyobilimsel Konular Veri Toplama Tablosu ile toplanarak içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda 2018 Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programında yer alan 223 kazanım içerisinden 41 kazanımın sosyobilimsel konu içerdiği, bu kazanımlar içerisinden en fazla 8. sınıf kazanımlarında, en az ise 5. sınıf kazanımlarında sosyobilimsel konulara yer verildiği görülmüştür. İncelenen ders kitapları içerisinde sosyobilimsel konulara genel olarak konu ile ilgili içerikler, etkinlikler, bölüm ve ünite sonu değerlendirme kısımlarında yer verildiği, Fen, Mühendislik ve Girişimcilik çalışmalarında ise kısmen yer verildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the level of inclusion of socioscientific issues in the 5th, 6th, 7th and 8th grade science curriculum achievements approved by the Ministry of National Education and published on the Educational Information Network (EBA) in the 2023-2024 academic year and the 5th, 6th, 7th and 8th grade science textbooks in the 2018 Science Curriculum prepared by the Ministry of National Education of the Republic of Turkey, Board of Education. In the study, 223 achievements in the program and a total of eight science textbooks, two for each grade level, were used as data sources. For this purpose, document analysis method, one of the qualitative research methods, was used in the study. The data were collected with the Socioscientific Issues Data Collection Table and analyzed with the content analysis method. As a result of the findings obtained, it was seen that 41 objectives out of 223 objectives in the 2018 Science Curriculum included socioscientific issues, and among these objectives, socioscientific issues were included in the 8th grade objectives the most and in the 5th grade objectives the least. It was concluded that socioscientific issues were generally included in the content, activities, chapter and end-of-unit evaluation sections of the textbooks examined, and partially included in Science, Engineering and Entrepreneurship studies.