Adli amaçlı incelemelerde manyetik materyallerde kurgu aranması
  1. Tez No: 90162
  2. Yazar: TURGAY DOĞUDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ASIM SAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Adli Mekanizmada önemli bir yer tutan ve etkileri giderek artan kaset bantlarında kurgu tipleri ve arama bulguları çeşitli yöntemlerle ele alınmış ve sunulmuştur. Bu tezde, Adli amaçlı incelemelerde kaydedilebilir manyetik materyallerde kurgu aranması için, ses ve özellikleri hakkında genel bilgiler vererek, kurgu, sınflandmlması ve kurgu aranmasını geniş bir kapsamda ele alınmıştır. Örnek materyaler üzerinde amaca uygun olarak kurgu tipleri ve kurgu aranmasında uygulanabilir inceleme yöntemleri kurgu bölümlerinin yazdınsı ile birlikte sunulmuştur. Bazı özel televizyon kuruluşları ile Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı Ses Analiz Laboratuvan ve Polis Kriminal Daire Başkanlığı Ses Analiz Laboratuvan kurgu departmanı ile işbirliği içerisinde bulunarak, ses ve görüntü bnatlannda kurgu aranmasında genel ve detay bilgiler belirlenerek tezde verilmiştir. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the types of kurgu in cassette and searching findings, which have very important vole in justed system, our analysis effect in justed system, our analysis in numereous ways and presented. The thesis, mainly present the search of kurgu in recorded magnetic materials which are used for justed purposes. It also gives us information about its classifications. The type of kurgu, with examples and veryfication of search of kurgu implementation our presented with the parts of kurgu arrangment. In this thesis, the search of kurgu voice and vitual bands general and detailed information with a coordinated work with some of the private TV channels, Military Criminal Department Voice Analysis Laboratory, Police Criminal Department Voice Analysis Laboratory.