Hayat bilgisi, sosyal bilgiler ve T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitplarında yer alan tarihsel kavramların incelenmesi
The examination of historacial concepts in life sciences, social studies, and Revolution History and Kemalism textbooks
  1. Tez No: 901613
  2. Yazar: TUĞBA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tarih disiplini için aranan bilgi ve beceri gelişimi için bir nevi basamak görevi üstlenen tarihsel kavramların varlığı ve niteliği eğitim, ögretim açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada tarihsel kavramların ilkokul 1, 2,3. sınıf hayat bilgisi ve ilkokul 4. sınıf sosyal bilgiler derslerine ait ders kitapları, ortaokul 5.6.7. sınıf derslerine ait ders kitapları ve ortaokul 8. sınıfa TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersine ait ders kitaplarında yer alan tarihsel kavramların ders kitaplarında yer alma durumu ve bu tarihsel kavramların öğrenme alanı ve ünitelere dağılımı ile tarih disiplinin bazı temalarına dağılımı analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda tarihsel kavramların ilkokul düzeyinden ortaokula doğru kavramların nicelik ve nitelik olarak artış sağladığı fakat bazı sınıf düzeylerinde bu durumun dışına çıkıldığı gözlemlenmiştir. En fazla tarihsel kavramların beklenildiği gibi 8. sınıf TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi ders kitabında yer almış olup en fazla tarihsel kavrama da İnkılap tarihi temasında rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The presence and quality of historical concepts, which serve as a kind of stepping stone for the development of knowledge and skills sought in the discipline of history, are important in terms of education and teaching. In this study, the presence of historical concepts in textbooks for the 1st, 2nd, and 3rd grades (life sciences), the 4th grade (social studies), the 5th, 6th, and 7th grades (social studies), and the 8th grade (T.C. Revolution History and Kemalism) were analyzed. The study examined the distribution of these historical concepts across learning areas and units, as well as their distribution among certain themes within the discipline of history. The research findings indicate that the quantity and quality of historical concepts increase from primary to middle school levels, although exceptions were observed at certain grade levels. As expected, the highest number of historical concepts was found in the 8th grade T.C. Revolution History and Kemalism textbook, with the majority of these concepts concentrated in the theme of Revolution History