2005-2006 öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda okutulan, ilköğretim hayat bilgisi ders kitaplarının grafik tasarım açısından incelenmesi
Analysis of elementary life studies text book in terms of graphical design, thought in the schools attached to Ministry of National Education in the 2005-2006 academic year
- Tez No: 191081
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİN AYRANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma; 2005-2006 Öğretim yılında yayınlanmış olan Millû EğitimBakanlığına bağlı okullarda okutulan, ilköğretim Hayat Bilgisi Ders Kitaplarınıngrafik tasarım açısından incelenmesi amacıyla hazırlanmıştır. 2005-2006 ÖğretimYılı T.C. Millû Eğitim Bakanlığına Bağlı İlköğretim Okullarında Okutulan HayatBilgisi Ders Kitaplarının Grafik Tasarımına ilişkin uzman görüşleri nelerdir?Sorusuna cevap aranmıştır.Araştırmanın çalışma evrenini, 2005-2006 öğretim yılında Millû EğitimBakanlığına bağlı ilköğretim okullarında okutulmak üzere Talim TerbiyeKurulunca onaylanmış olan Türkçe (1, 2, 3. sınıf), Matematik (1, 2, 3. sınıf),Hayat Bilgisi (1, 2, 3. sınıf), Fen ve Teknoloji (4, 5. sınıf), Sosyal Bilgiler (4, 5.sınıf) olmak üzere toplam 84 ders kitabı oluşturmakta. Örneklem olarak çeşitliyayınevleri tarafından yayınlanmış olan 1, 2, 3. sınıf ilköğretim Hayat Bilgisi DersKitapları belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak inceleme formu ve fotoğrafçekimi yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlar istatistik tekniklerle analiz edilmiştir.Elde edilen bulgular şöyledir:1- Kitapların kapak özellikleriyle ilgili aksaklıklar gözlenmiştir.2- Kitapların teknik özellikleriyle ilgili aksaklıklar gözlenmiştir.3- Kitapların sayfa tasarımıyla ilgili aksaklıklar gözlenmiştir.4- Kitaplarda yer alan görsellerin özellikleriyle ilgili aksaklıklar gözlenmiştir.Bu sonuçlar ışığında bir dizi öneri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is prepared so as to analyse elementary school Life Studiestextbook thought in the schools attached to Ministry of National Education in2005-2006 academic year in terms of graphical design. The answer for ?What arethe expert opinions about the graphical design of Life Studies textbook forelementary schools attached to Republic of Turkey Ministry of NationalEducation in 2005-2006 academic year?? has been sought.The total field of study under survey consists of 84 textbooks in total,which have been approved by Council of Educational Policy, attached to TheMinistry of National Education. These textbooks include Turkish (for 1st, 2nd,3rdclasses), Mathematics (for 1st, 2nd,3rd classes), Life Studies ( for 1st, 2nd,3rdclasses), Science and Technology (for 4th, 5th classes) and Social Studies (for 4th,5th classes). Life Studies textbooks for elementary school 1st, 2nd and 3rd classesthat have been published by various publishers have been taken as sample. As themeans of collecting data, survey form and taking photos have been used. Theresults have been analysed through statistical techniques.The results gained are:1- It has been observed that there are deficiencies about the qualificationsof the cover of the books2- It has been observed that there are defects related to the technicalfeatures of the books3- It has been observed that there are inadequacies related to the pagedesign of the books4- It has been observed that there are some deficiencies about theillustrations included in the booksUnder the illumination of these results, a set of suggestions has been made.