Irak'taki küçük sanayilerin ekonomik performansının verimliliğinin değerlendirilmesi
Evaluating the efficiency of the economic performance of small industries in Iraq
  1. Tez No: 901618
  2. Yazar: NASHAT MOHAMMED SAEED YOUNUS SHEIKH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEŞKAYA, PROF. DR. ANMAR AMEEN HAJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Küçük sanayiler, Irak yerel pazarının ihtiyacının karşılanmasında ve benzer malların ithalatının azaltılmasında hayati bir rol oynamakta, bu da işsizliğin ve yoksulluğun azaltılmasının yanı sıra ödeme dengesi durumunu iyileştirmekte ve ayrıca Irak'ın büyüme oranının arttırılmasında büyük önem taşımaktadır (Sanayi sektörü ve genel olarak büyüme oranı). Irak'taki küçük sanayilerin gerçekliği incelendiğinde, 2003'ten sonra Irak'taki küçük sanayilerin yüksek fiyatlar, enflasyon ve Irak'ın yaşadığı güvenlik koşulları nedeniyle önemli ölçüde gerilediği ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, Irak'taki küçük sanayilerin katkısının dönem (2018-2021) için rolüne ışık tutmayı amaçlamaktadır. Çalışma, verileri analiz etmek ve sınıflandırmak için tanımlayıcı, analitik ve istatistiksel yaklaşıma dayanmaktadır. Çalışma üç ana bölümü ele almaktadır. İlk bölüm; küçük endüstriler için teorik çerçeve, ikinci bölüm; çalışmada kullanılan standartlar için teorik çerçeve, üçüncü bölüm ise standartların uygulanmasının pratik yönünü ele almaktadır. Bu çalışma içerisinde elde edilen veriler yoluyla bir dizi sonuca ulaşılmıştır. Bunların en önemlileri şunlardır: 2003 sonrası siyasi ve güvenlik olayları nedeniyle Irak'taki küçük endüstrilerin etkisi, IŞİD terör savaşı (2014-2017) ve işçiler için yüksek fiyat düzeyi, hükümet desteğinin olmayışıdır. Ayrıca çalışma, Irak'taki ekonomik kalkınma sürecinde önemli bir rol oynayabilmek için gerçek desteğe ihtiyaç duyulduğunu öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Small industries play a vital role in meeting the need of the Iraqi local market and reducing imports of similar goods, which improves the balance of payments situation in addition to reducing unemployment and reducing poverty, in addition to their great importance in increasing the growth rate of the industrial sector and the growth rate in general. When studying the reality of small industries in Iraq, it became clear that small industries in Iraq after 2003 declined significantly due to high wages, high prices, inflation, and the security conditions that Iraq went through; The study aimed to shed light on the role of the contribution of small industries in Iraq for the period (2018-2021). The study relied on the descriptive, analytical, and statistical approach to analyze and classify data. The study dealt with three main chapters, the first chapter concerned with: the theoretical framework for small industries, the second the theoretical framework for the standards used in the study, while the third chapter was the practical aspect of applying the standards, and the study reached a set of conclusions, the most important of which are: The impact of Small industries in Iraq due to political and security events after 2003, the ISIS terrorist war (2014-2017), and the high level of prices and wages for workers ،Lack of government support, and the study recommends the need for real support in order to play an important role in the economic development process in Iraq.