Kimya sanayinde iş güvenliği problemlerine adli tıbbi yaklaşımlar
- Tez No: 90163
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
178 14.ÖZET İş güvenliğinin amacı insan olup, organizmanın bir bütün olarak varlığını sürdürebilmesi için yapısında yer alan doku, organ ve sistemlerin düzenli ve uyum içinde çalışması lazımdır. Sağlık, insanların en kıymetli niteliğidir. Bu nedenle üzerinde durulması, bütün hayat boyunca izlenmesi, geliştirilmesi bozulmasının önlenmeli ve daha üstün bir düzeye getirilmeli çağdaş yaşamanın hedefidir. Sağlık, fiziksel, ruhsal ve sosyal iyilik hali olarak tanımlanmaktadır. Toplumların belirli niteliklerini ölçmek, diğer toplumlarla kıyaslamak için kullanılan ölçütler vardır. Örneğin, bir toplum ekonomik durumunu belirleyebilmek için GSMH, kişi başına düşen milli gelir, enflasyon hızı gibi verilere başvurulur. Eğitim düzeyini belirlemek için okur/yazar oranından söz edilir. Aynı şekilde sağlayan düzeyini ölçmek içinde kullanılan çeşitli ölçütler vardır. İş, işyeri, işveren, işçi, iş kazası, meslek hastalığı ergonomi çalışma hayatının kavramlarıdır.179 İş güvenliği, hukuki açıdan işin yapılması sırasında işçilerin karşılaştığı tehlikelerin ortadan kaldırılması veya azaltılması konusunda esas olarak işverene kamu hukuku temelinde getirilen hükümlere ilişkin hukuk kurallarının bütünüdür. İş güvenliği, teknik ve sağlık açısından meslek hastalıklarını, yangınları ve sanayileşme hastalığı diyebileceğimiz insan bunalımlarını ortadan kaldırmak ya da azaltmak amacıyla yapılan çalışmalardır. İş güvenliği hükümleri işin yapılmasıyla oluşan tehlikelere karşı işçinin korunması amacıyla getirilir. İş güvenliği hükümleri işçi tarafından bunların uygulanmasında vazgeçildiği açıkça bildirilmiş olsa dahi iş verence yerine getirilmek zorundadır. İş yerlerinde can ve mal güvenliği tedbirlerinin önceden alınması kuşkusuz o iş yerinde çalışan bireyleri daha iyi ve rahat çalışmaya sevkettiği gibi üretim de ona göre artacaktır. İş yerlerinde güvenliği tehdit edici unsurlar fiziksel tehlikeler, biyolojik tehlikeler ve etmenlerdir.180 Çalışma ortamında yer alan kimyasalar değişik yollardan insan vücuduna girer. Zehirli maddeler için kabul edilen sınır dejerier vardır. Müsaade Edilen Azami Konsantrasyon (MAC), Eşik Sınır Değer (TLV), Zaman Ağırlıklı Ortalama (TWA) gb. İşyerlerinde bulunan kimyasal maddeler çeşitli şekillerde olabilir. İş kazası için pek çok tanımlama yapılmış olmakla birlikte, hepsinin anlamı aynıdır. Kazaların meydana gelişinde dek çok kişinin karakteri psikolojik özellikleri ve emosyonel reaksiyonların rol oynamakta olduğu düşünülmektedir. Hangi hastalıkların meslek hastalığı sayılıp sayılmayacağını kesin ve bilimsel olarak saptamak zordur. Bilim ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte kişiler arası ilişkilerinden doğan anlaşmazlıkların hepsinin bir kişi yani hukukçu tarafından değerlendirilmesi mümkün değildir. Bilirkişiler olanındaki bilgi ve deneyimleri ile bir davada gerçeği arayan taraflar arasında yardımcı olan, bağlantı kuran kişidir.181 Adli Tıp kurum, mahkemeler ile hakimlikler ve savcılıklar tarafından gönderilen adli tıp ile ilgili kanunlarda bilimsel ve teknik görüşlerini bildirmeyle yükümlüdür. Adli Tıp kurumunda beş ihtisar kurulu bulunur Meslek hastalıkları ve iş kazaları ile ilgili olan 3. İhtisas kurulu görevidir. 106 işletme dolaşılarak yapılan çalışmada 738 işçi ile yüz yüze anket yapılmıştır. İşletmeler rastgele seçilmiştir. Sonuçlar pasta ve sütün grafiklerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
182 15.SU MM ARY The basic theme of the worker security is the worker as a human. The organism as it self, it has to be in a unity with all his parts like organs and body systems. Health is the most important thing for a human. That is why it is the first thing that we have to take care of it, try to protect and develop it and work for increasing the quality of health service. Health can be defined as the good situation of mental, physical and social conditions. There are methods to measure the qualities of societies and to compare them with each other. For example to learn the economic situations we look at the rates of change, inflation and distribution of national income in the same manner we have methods to measure the health. Is work, working place, employee, employer, occupational disease ergonomics are the terms of work life. Worker security is the unity of laws which is basic of public law for employers to prevent the dangers for the worker.183 Worker security is the work of decreasing or preventing the dangers for the worker by the means of technique, security and occupational disease, fires industrial illness. Workers security must be provided although the workers clearly that application of the rules is given up. Providing the comfort and goods security in a work place will give the workers confidence as et directs them to be in one productive. Physical, biological dangers give damage to the security at the working place. Chemicals, which have kept in work places can get into human's body in different ways. There have some certain limits of this kind of chemicals eg. (TWA) Time weighed average, (TLV) Tolerable limit valve. (MAC) Maximum allowed concentration) Chemicals can be in different states in work places. There are many definitions for occupational accidents but they all mean the same. It is thought that in these occupational accidents the main role belongs to the worker character, physiological features and emotional reactions.184 It is not passable to say scientific which diseases are occupational and which are not. It is not true to solve the problems of people just by one person-by a judge or lawyer in this age of technology and science. Experts are the people who helps the laws in their fields when ever it is asked for. Legal Medicine must put forward the realities through the, that are asked by the couts, science technology There are five expert knowledge departments in Legal Medicine. The third expert knowledge department works for occupational accidents and diseases. In this thesis, it is used 738 workers for 106 working place to the questionnaire face to face. Results are shown by graphics.