Okul dışı öğrenme ortamlarına yönelik okul öncesi öğretmen adaylarının hazırladıkları etkinlikler ve görüşleri
Activities and opinions prepared by preschool teacher candidates for out-of-school learning environments
- Tez No: 901653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN AKSÜT ARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NACİYE SOMUNCU DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi öğretmen adaylarına okul dışı öğrenme ortamlarını tanıtmak ve okul dışı öğrenme etkinliklerini hazırlama sürecine ilişkin hazırladıkları etkinlik planları ve görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi'nde öğrenim gören 26 okul öncesi öğretmen adayları oluşturmuştur. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden biri olan durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama araçları; etkinlik planları ve araştırmacı tarafından hazırlanan yapılandırılmış görüşme formudur. Veri toplama süreci, Maraş depremi sebebiyle uzaktan eğitim dahilinde çevrimiçi olarak 8 hafta sürmüştür. Araştırmacı tarafından öğretmen adaylarına eğitici sunumlar yapıldıktan sonra öğretmen adaylarından bulundukları şehirlerde yer alan okul dışı öğrenme ortamlarından birini ziyaret etmeleri, gözlem yapmaları, etkinlik planı hazırlamaya dair incelemelerde bulunmaları ve etkinlik planı hazırlamaları istenmiştir. Aynı zamanda okul dışı öğrenme ortamları hakkındaki bilgilerine ve etkinlik planları hazırlamaya ilişkin görüşlerine daha detaylı ulaşmak için okul öncesi öğretmen adaylarına yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Elde edilen nitel veriler betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, okul dışı öğrenme etkinliklerinin, okul öncesi eğitim sürecinde kalıcı öğrenme, yaparak-yaşayarak öğrenme, eğlenerek öğrenme şeklinde önemleri ortaya konulmuştur. Öğretmen adaylarının bulundukları şehirlerde bir çok okul dışı öğrenme ortamını gezerek etkinlik planlarını belirtilen şekilde hazırlamışlardır. Ayrıca öğretmen adaylarının etkinlik planlarını hazırlama sürecinde heyecanlı, mutlu, keyifli gibi olumlu duyguları hissettikleri, mesleğe başladıklarında okul dışı öğrenme ortamlarını eğitim-öğretim sürecine dahil edecekleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu sonuçlar bağlamında lisans eğitimleri dahilinde öğretmen adaylarına okul dışı öğrenme ortamları deneyimi sunmak, meslek hayatlarında bu tür etkinliklere yer vermelerinde etkili olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to introduce preservice preschool teachers to out-of-school learning environments and to determine their activity plans and opinions on the process of preparing out-of-school learning activities. The study group consisted of 26 pre-service preschool teachers studying at the Faculty of Education, Bolu Abant İzzet Baysal University, during the spring semester of the 2022-2023 academic year. A case study method, one of the qualitative research designs, was employed. Data collection tools included activity plans and a structured interview form prepared by the researcher. Due to the Maraş earthquake, the data collection process lasted eight weeks and was conducted online as part of remote education. After educational presentations by the researcher, the pre-service teachers were asked to visit one of the out-of-school learning environments in their respective cities, make observations, review the process of preparing activity plans, and prepare an activity plan. Additionally, a structured interview form was administered to the pre-service teachers to gain more detailed insights into their knowledge about out-of-school learning environments and their views on preparing activity plans. The qualitative data obtained were analyzed using descriptive analysis and content analysis methods. The research results revealed that out-of-school learning activities are significant in the preschool education process for promoting permanent learning, learning by doing and experiencing and learning through enjoyment. The pre-service teachers visited various out-of-school learning environments in their cities and prepared their activity plans accordingly. It was also found that the pre-service teachers experienced positive emotions such as excitement, happiness, and enjoyment during the process of preparing activity plans and that they intend to incorporate out-of-school learning environments into the educational process once they begin their professional careers. Considering these results, it is believed that providing pre-service teachers with experiences in out-of-school learning environments during their undergraduate education will be effective in encouraging them to include such activities in their professional practice.