Gümüş nanopartiküllerin ın vıtro koşullarda yetiştirilen M. offıcınalıs L. fideleri üzerindeki biyokimyasal ve moleküler etkilerinin araştırılması
Investigation of the biochemical and molecular effects of silver nanoparticles on M. officinalis L. seedlings grown under in vitro conditions
- Tez No: 901662
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE İNAN BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gen Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, in vitro koşullarda yetiştirilen ve farklı konsantrasyonlarda AgNP stresine maruz bırakılan M. officinalis L. fidelerinden elde edilen metanol ekstraktlarının Folin yöntemi ile toplam fenolik içeriği, HPLC ile fenolik profilleri, Microwell-seyreltme yöntemi ile antimikrobiyal aktiviteleri, Ters Transkriptaz Analiz Kiti (kolorimetrik) ile HIV-1 RT inhibisyon kapasiteleri ve qPCR yöntemi ile PAL gen ekspresyon düzeyindeki değişimler gibi biyokimyasal ve moleküler değişimler belirlenmiştir. Sonuç olarak AgNP uygulamalarının kontrol ile kıyaslandığında incelenen parametrelerde konsantrasyona göre farklılık gösterdiği ve çoğunlukla yüksek olduğu, en yüksek toplam fenolik madde miktarının (68.250 mg GAE/ g bitki), baskın fenolik olan rosmarinik asit miktarının (41.059 µg fenolik/mg bitki) ve HIV-1 RT inhibisyonunun (%39.65) 5 mg/L AgNP uygulamasında daha yüksek olduğu, en etkili MİK değerinin (2500 μg/mL) 5, 10 ve 20 mg/L AgNP konsantrasyonlarında olduğu, PAL geni ekpresyonunun en yüksek 42,16 kat artış ile 50 mg/L AgNP konsantrasyonunda olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, biochemical and molecular changes such as total phenolic content by Folin method, phenolic profiles by HPLC, antimicrobial activities by Microwell-dilution method, HIV-1 RT inhibition capacities by Reverse Transcriptase Analysis Kit (colorimetric) and changes in PAL gene expression level by qPCR method were determined in methanol extracts obtained from M. officinalis L. seedlings grown under in vitro conditions and exposed to different concentrations of AgNP stress. As a result, it was observed that AgNP applications, when compared to the control, showed differences according to the concentration in the investigated parameters and were mostly high, the highest total phenolic substance amount (68.250 mg GAE/g plant), the dominant phenolic rosmarinic acid amount (41.059 µg phenolic/mg plant) and HIV-1 RT inhibition (39.65%) were higher in 5 mg/L AgNP application, the most effective MIC value (2500 μg/mL) was at 5, 10 and 20 mg/L AgNP concentrations, and the highest PAL gene expression was observed at 50 mg/L AgNP concentration with a 42.16-fold increase