Staphylococcus aures'a bağlı kan dolaşımı enfeksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of staphylococcus aureus-related bloodstream infections
- Tez No: 901661
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
S. aureus, toplum kökenli ve nozokomiyal enfeksiyonların önde gelen etkenlerinden olup, özellikle mortalite ile sonuçlanabilen kan dolaşımı enfeksiyonuna yol açabilmesi nedeniyle önem arz etmektedir. Çalışmamızda, 01.01.2013- 01.01.2023 tarihleri arasında SA-KDE tanısı almış 321 hasta değerlendirilmiştir. Çalışmamıza dahil edilen hastaların %18.1'i odağı belirlenemeyen KDE, %78.8'i sağlık hizmeti ilişkili KDE, %17.7'si MRSA-KDE tanısı almıştır. MRSA-KDE olan hastaların MSSA-KDE olan hastalara göre daha geç etkin tedavi aldığı, bu hastalarda yatış süresinin daha uzun olduğu belirlenmiştir. Odağı belirlenemeyen KDE olan hastaların odağı belirlenebilen KDE olan hastalara göre daha fazla immunsupresif tedavi kullandığı, invaziv işlemlerin daha az uygulandığı, tedavi süresinin daha kısa olduğu saptanmıştır. Mortalite oranımız %35.2 saptanmış olup tek değişkenli analizde ileri yaş, yoğun bakım ünitesine yatış, hipotansiyon, genel durum bozukluğu, koenfeksiyon varlığı, enfeksiyon hastalıkları konsültasyonu istenmemesi, enfekte SVK'nın çıkarılmaması, etkenin MRSA olması, yüksek CKİ ve PBS, tedavi süresinin 14 günden kısa olması, invaziv girişimlerden mekanik ventilasyon, SVK, üriner kateter, nazogastrik sonda, drenaj kateteri uygulanması mortalite risk faktörü olarak bulunmuştur. Çok değişkenli analizde ise yoğun bakım ünitesine yatış, hipotansiyon, genel durum bozukluğu, yüksek CKİ ve tedavi süresinin 14 günden az olması bağımsız risk faktörü olarak bulunmuştur. MSSA-KDE tedavisinde sefazolin, ampisilin-sulbaktam, piperasilintazobaktam ve vankomisine göre daha düşük mortalite ile ilişkilendirilmiş, ancak bu fark anlamlı bulunmamıştır. Benzer şekilde, MRSA-KDE'de vankomisin alan hastalarda mortalite oranları teikoplanin veya daptomisin alanlara göre daha düşük olmasına rağmen bu fark da istatistiksel olarak anlamlılık göstermemiştir. Hastalarda tedavi başlangıcında, 5. ve 10. günlerde bakılan CRP ve WBC değerlerinin mortaliteyle ilişkisi değerlendirilmiştir. Yirmi sekizinci gün mortaliteyle en güçlü ilişki 10. günde bakılan CRP değerinde olup 51,2 mg/L'nin üzerinde olması %79 duyarlılıkla mortalite ile ilişkili bulunmuştur. Onuncu günde bakılan WBC değerinin ise 10250 µl'nin üzerinde olmasının %59 duyarlılıkla mortalite ile ilişkili olabileceği saptanmıştır Çalışmamız, SA-KDE yönetiminde komorbid durumların, uygun tedavi planlamasının, tedavi süresinin ve enfeksiyon hastalıkları konsültasyonunun önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus aureus is a leading cause of both community-acquired and nosocomial infections, with particular significance due to its potential to cause bloodstream infections (BSIs) that can result in high mortality. In our study, 321 patients diagnosed with S. aureus BSI between January 1, 2013, and January 1, 2023, were evaluated. Of these patients, 18.1% had BSIs with an unidentified focus, 78.8% had healthcare-associated BSI, and 17.7% were diagnosed with methicillin-resistant S. aureus (MRSA) BSI. It was observed that patients with MRSA-BSI received effective treatment later and had longer hospital stays compared to those with methicillin-susceptible S. aureus (MSSA) BSI. Patients with BSI of unknown focus were found to use immunosuppressive therapy more frequently, undergo fewer invasive procedures, and have shorter treatment durations compared to patients with BSI of identified focus. Our mortality rate was 35.2%. Univariate analysis identified advanced age, ICU admission, hypotension, poor general condition, presence of coinfections, lack of infectious disease consultation, failure to remove infected central venous catheters, MRSA as the causative agent, elevated C-reactive protein and PBS, treatment duration of less than 14 days, and invasive interventions such as mechanical ventilation, central venous catheterization, urinary catheterization, nasogastric intubation, and drainage catheter use as risk factors for mortality. Multivariate analysis revealed ICU admission, hypotension, poor general condition, elevated CRP, and treatment duration shorter than 14 days as independent risk factors. In the treatment of MSSA-BSI, cefazolin was associated with lower mortality rates compared to ampicillin-sulbactam, piperacillin-tazobactam, and vancomycin, although the difference was not statistically significant. Similarly, in MRSA-BSI cases, patients treated with vancomycin exhibited lower mortality rates than those receiving teicoplanin or daptomycin, but this difference also did not reach statistical significance. The relationship between CRP and WBC levels measured at baseline, day 5, and day 10 and mortality was also assessed. The strongest association with 28-day mortality was observed for CRP measured on day 10, with levels above 51.2 mg/L showing 79% sensitivity for predicting mortality. A WBC count exceeding 10,250/µL on day 10 was found to be associated with mortality with 59% sensitivity. Our findings highlight the importance of managing comorbid conditions, establishing appropriate treatment plans, optimizing treatment duration, and consulting with infectious disease specialists in the management of S. aureus BSI.