Aç gözlü uygunluk-mesafe dengesi seçim yöntemine sahip geliştirilmiş yapay sinek kuşu algoritması ile yük frekans kontrolü tasarımının gerçekleştirilmesi
Realizing of load frequency control design with an advanced artificial hummingbird algorithm using greedy fitness-distance balance selection method
- Tez No: 901682
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR AKYAZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında, son yıllarda literatüre sunulmuş uygunluk-mesafe dengesi (fitness-distance balance, FDB) seçim yöntemi yapay sinek kuşu algoritmasına (artificial hummingbird algorithm, AHA) uygulanmış ve geliştirilen FDBAHA algoritması güç sistemleri için yük frekans kontrolü (YFK) probleminin çözümünde kontrol yöntemi olarak önerilmiştir. İlk olarak geliştirilen FDBAHA algoritmasının performansı CEC 2017 ve CEC 2020 problemleri bazında temel AHA algoritması ve literatürden seçilen bazı önemli algoritmalarla karşılaştırılmıştır. Daha sonra YFK gerçekleştirmek adına, iki alanlı ara-ısıtmasız termal, iki alanlı çok kaynaklı ve fotovoltaik-termal olmak üzere üç ayrı güç sistemi MATLAB/Simulink ortamında modellenmiştir. Her güç sistemi için parametre değerleri FDBAHA algoritması ile optimize edilen üç ayrı denetleyici tasarlanmıştır. Tasarlanan denetleyicilerin performansları, her bir güç sisteminde frekans ve bağlantı hattı güç değişim eğrileri çizdirilerek ve buna ek olarak yerleşme süreleri tablolar halinde gösterilerek kıyaslanmıştır. Sonuç olarak geliştirilen FDBAHA algoritmasının performansındaki gelişim istatistiksel ve kontrol yöntemi analizleri ile test edilmiş ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the fitness-distance balance (FDB) selection method, recently introduced in the literature, has been applied to the artificial hummingbird algorithm (AHA), and the developed FDBAHA algorithm is proposed as a control method for solving the load frequency control (LFC) problem in power systems. Initially, the performance of the developed FDBAHA algorithm was compared with the basic AHA algorithm and several significant algorithms selected from the literature based on the CEC 2017 and CEC 2020 problems. Subsequently, to implement LFC, three distinct power systems (two-area non-reheat thermal, two-area multi-source, and photovoltaic-thermal) were modeled in MATLAB/Simulink. For each power system, three separate controllers were designed with parameter values optimized using the FDBAHA algorithm. The performance of the designed controllers was compared by plotting frequency and tie-line power deviation curves for each power system and additionally presenting settling times in tabular form. The improvement in the performance of the developed FDBAHA algorithm was evaluated through statistical and control method analyses, and the results were discussed.