Timokinonun genetik absans epilepsisinin ve valproik asitin oluşturduğu testis hasarı üzerine olası iyileştirici etkisinin araştırılması
Investigation of the possible healing effect of thymoquinone on testicular damage caused by genetic absence epilepsy and valproic acid
  1. Tez No: 901706
  2. Yazar: FATMA BEDİA KARAKAYA ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TUĞÇE ÇİLİNGİR KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı genetik absans epilepsinin ve tedavisinde kullanılan Valproik asitin testis dokusu ve sperm parametreleri üzerindeki etkisini göstermek ve timokinonu alternatif veya eş bir tedavi olarak değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: 25 adet Wistar albino ve 25 adet GAERS suşu erkek sıçan kendi aralarında kontrol, sham, timokinon, VPA ve VPA+Timokinon olmak üzere beşer gruba ayrılmıştır. Alınan örneklerde sperm morfolojisi, genel testis morfolojisi, PCNA ve StAR immünohistokimyasal analizleri, oksidatif stres belirteçlerinin biyokimyasal analizi ve PCNA, StAR, ZO-1 ve apoptotik yolak proteinlerinin western blot analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to show the effect of genetic absence epilepsy and valproic acid used in the treatment of genetic absence epilepsy on testicular tissue and sperm parameters and to evaluate thymoquinone as an alternative or co-treatment against the damage caused by absence epilepsy and valproic acid on testicular and sperm parameters. Material and method: 25 wistar albino and 25 GAERS strain male rats were divided into five groups control, sham, thymoquinone, VPA and VPA+thymoquinone. Sperm and testicular morphology, PCNA and StAR immunohistochemical analysis, biochemical analysis of oxidative stress markers and western blot analysis of PCNA, StAR, ZO-1 and apoptotic pathway proteins were performed on the samples.