İmmün hematolojik hastalıklarda eşlik eden diabetes mellitus veya steroide bağlı diabetes mellitus bulunmasının, bazı inflamatuar belirteçler ve prognoz üzerine etkisinin araştırılması
The effect of the presence of concomitant diabetes mellitus or steroid-induced diabetes mellitus in immune hematological diseases on some inflammatory markers and prognosis
- Tez No: 901705
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE MİNE MİSKİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: İmmün trombositopenik purpura (İTP), immün trombotik trombositopenik purpura (iTTP) ve otoimmün hemolitik anemi (OİHA) gibi hayatı tehdit eden immünolojik hematolojik hastalıkların tedavisinde ilk sırada steroidler kullanılır. Steroidler güçlü anti-inflamatuar ve immünsupresif ilaçlar olduğundan birçok hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Terapötik etkinliklerine rağmen, steroidlerin birçok yan etkisi vardır ve en bilinenlerinden biri hiperglisemi ve buna bağlı diyabet gelişimidir. Steroid kaynaklı diyabet, hastaneye yatışlara ve hastanede kalış süresinin uzamasına neden olabilen ve sık karşılaşılan bir tıbbi sorundur. Bu çalışmada immün hematolojik hastalıklarda diabetes mellitus (DM), steroide bağlı diabetes mellitus (Sb-DM) ve glukoz metabolizma bozukluğunun, inflamatuar parametreler ve prognoz üzerine etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2021 ile Ocak 2024 tarihleri arasında Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi Hematoloji servisi ve polikliniğinde İTP, iTTP ve OİHA tanısıyla değerlendirilen hastalar retrospektif olarak incelendi; bu hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet, kilo, boy, VKİ), öykü, laboratuvar, görüntüleme sonuçlarına ait bilgiler (abdomen ultrasonografisi), tanı öncesi ve tanı anındaki komorbiditeleri, kullandığı ilaçlar, aldığı tedaviler ve genel sağ kalım geriye dönük olarak hastane bilgi yönetim sisteminden taranarak kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 66 (%58,9) İTP, 18 (%16,0) iTTP, 28 (%25,1) OİHA tanılı olmak üzere 112 hasta alındı. Çalışmaya alınan hastaların 22'sinde (19,6) prediyabet, 20'sinde (%17,9) önceden DM (öDM) ve 58'sinde (%63,0) steroide bağlı DM (Sb-DM) saptandı. Toplam 66 İTP hastasının 11'i (%16,7) öDM ve 35'i (%53,0) Sb-DM tanılı olduğu saptandı. iTTP tanılıların 1'i (%5,6) öDM ve 10'u (%55,5) Sb-DM tanılıydı. OİHA tanılı hastaların ise 8'i (%28,5) öDM ve 13'ü (%46,4) Sb-DM tanılı bulundu ve hastalık tanı grupları ile öDM veya Sb-DM olması arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p=0,088). Hastaların yaşı, VKİ değeri ve kilosu ile öDM veya Sb-DM olup olmaması arasında anlamlı ilişki bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Steroids are the first choice for the treatment of life-threatening immunological hematological diseases such as immune thrombocytopenic purpura (ITP), immune thrombotic thrombocytopenic purpura (iTTP) and autoimmune hemolytic anemia (AIHA). Steroids are powerful anti-inflammatory and immunosuppressive drugs, they are widely used in the treatment of many diseases. Despite their therapeutic efficacy, steroids have many side effects, one of the most well-known of which is hyperglycemia and the development of diabetes mellitus. Steroid-induced diabetes is a common medical problem that can lead to hospitalization and prolonged hospital stay. In this study, we aimed to investigate the effects of diabetes mellitus (DM), steroid-induced diabetes mellitus (Si-DM) and glucose metabolism disorders on inflammatory parameters and prognosis in immune hematological diseases. Materials and Methods: Patients who were evaluated with the diagnosis of ITP, iTTP and AIHA in the Celal Bayar University (CBU) Hafsa Sultan Hospital Hematology service and outpatient clinic between January 2021 and January 2024 were retrospectively examined; demographic data of these patients (age, gender, weight, height, BMI), history, laboratory, information on imaging results (abdominal ultrasonography), comorbidities before and at the time of diagnosis, medications used, treatments received and overall survival were recorded retrospectively by scanning the hospital information management system. Results: The study included 112 patients, 66 (58.9%) with ITP, 18 (16.0%) with iTTP, and 28 (25.1%) with AIHA. Of the patients included in the study, 22 (19.6%) had prediabetes, 20 (17.9%) had previous DM (pDM), and 58 (63.0%) had steroid-induced DM (Si-DM). Of the 66 ITP patients, 11 (16.7%) had pDM and 35 (53.0%) had Si-DM. Of those with iTTP, 1 (5.6%) had pDM and 10 (55.5%) had Si-DM. Among the patients diagnosed with AIHA, 8 (28.5%) were diagnosed with pDM and 13 (46.4%) with Si-DM, and no statistically significant relationship was found between the disease diagnosis groups and pDM or Si-DM (p=0.088). A significant relationship was found between the age, BMI and weight of the patients and whether they had pDM or Si-DM.