Üniversite öğrencilerinin boş zamanlarına yönelik tutumlarının akıllı telefon bağımlılığı ve sosyalleşme düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of university students' attitudes towards their leisure time on smartphone addiction and socialization levels
- Tez No: 901748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin boş zamanlarına yönelik tutumlarının akıllı telefon bağımlılığı ve sosyalleşme düzeylerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın evrenini üniversite öğrencileri oluştururken örneklemini ise uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler (n=500) oluşturmaktadır. Çalışmanın verilerinin toplanmasında; 114 sorudan oluşan öğrencilerin boş zaman tutumlarını belirlemeye yönelik Boş Zaman Tutum Ölçeği (BZTÖ), Akıllı telefon bağımlılık düzeylerini tespit etmek için Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği (ATBÖ), öğrencilerin sosyalleşme düzeylerinin belirlenmesi amacıyla Sosyalleşme ölçeği (SÖ) ve sosyodemografik bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde ilk aşamada verilerin çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerlerine bakılmıştır ve ardından verilere Kolmogorov Smirnov testi uygulanmıştır. Analizler sonucu verilerin parametrik test koşullarına uygun olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçları incelendiğinde katılımcıların boş zaman tutumları, akıllı telefon bağımlılıkları ve sosyalleşme düzeyleri ve alt boyutlarında cinsiyet, yaş, eğitim seviyesi, okul başarı durumu, refah seviyesi, haftalık boş zaman süresinin yeterliliği, boş zamanları değerlendirmekte güçlük çekme durumu, boş zaman faaliyetlerinin geçirildiği şahıslar, katılımcıların çevresindekiler ile iletişim durumu, telefon kullanım amacı ve günlük ortalama telefon kullanım süresi değişkenleri anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of university students' attitudes towards their free time on their smartphone addiction and socialization levels. While the population of the study consists of university students, the sample consists of students studying at Karamanoğlu Mehmetbey University (n=500), determined by the convenient sampling method. In collecting the data of the study; Leisure Time Attitude Scale (BZTÖ), consisting of 114 questions, was used to determine students' leisure time attitudes. Smartphone Addiction Scale was used to determine smartphone addiction levels. Socialization Scale (SÖ) and sociodemographic information form were used to determine students' socialization levels. In the statistical analysis of the data, in the first stage, the skewness and kurtosis values of the data were examined and then the Kolmogorov Smirnov test was applied to the data. As a result of the analysis, it was determined that the data complies with the parametric test conditions. When the research results are examined, the participants' leisure time attitudes, smartphone addictions and socialization levels and their sub-dimensions are gender, age, education level, school success, welfare level, adequacy of weekly free time, difficulty in making use of free time, people with whom they spend their free time activities, It was determined that the variables of the participants' communication status with those around them, purpose of phone use and average daily phone use time showed significant differences.