Hukuka aykırı delillerin geçerliliği (Ceza yargılaması hukukunda)
  1. Tez No: 90175
  2. Yazar: UĞUR YAŞAR GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DUYGUN YARSUVAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
127 TEZİN özeti Çalışmamızın.amacı giriş bölümünde de açıklandığı gibi, hukuka aykırı deliller konusunda ülkemizde ve genel olarak dünyadaki durumu tespit edip, karşılaştırmalar yaparak kuralların uygulanmasını ve uygulamada görülen aksaklıklarla ihlalleri saptamak ve çözüm önerileri getirmektir. Bu amaç doğrultusunda beş bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünü, kavramın açıklanması, konunun tarihi gelişimi ve mukayeseli hukuktaki durumuna ; ikinci bölümünü, ceza yargılamasında kullanılan ispat araçlarına ve bunların değerlendirilmelerine ; üçüncü bölümünü, ceza yargılamasında hukuka aykırı durumlara ; dördüncü bölümünü, ceza yargılaması işlemlerindeki hukuka aykırılıkların giderilmesine ; beşinci bölümünü de hukuka aykırı delillerin değerlendirilmesi konularına ayırdı^c Ayrıca konuyla ilgili gördüğümüz Yargıtay ve Askeri Yargıtay kararlarından örnekler de vererek konunun uygulamadaki yerini tespit etmeye çalıştık. Çalışmamızın sonuç kısmında da, konunun Ceza Yargılaması Hukukumuz açısından lüzumu üzerinde durulduktan sonra, özellikle 1992 yılında 3842 sayılı kanunla CMUK 'ta yapılan değişiklikler çerçevesinde uygulamada ve doktrinde yapılan tartışmalar ile bu konudaki eleştirilerimize ve çözüm önerilerimize yer vermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
128 SUMMARY As denoted in introduction, defining common situations of unlawful evidences in Turkey and the world, determining violations and irregularities during applications of laws by making comparison and serving solution advises about mentioned subjects are the main aims of this study. Referring the aim, the study was divided into five parts ; first one about terms, theirs explanations,the chronological changes of subject and place of it in comparative law, the second on proof tools that are using in punishment judgement and their testing, third part on violation in punishment judgement fourth one about recovery of violations in punishment judgement and final part for commendation on unlawful evidence. Additionally the Supreme Court and Military Supreme Court decisions are introduced as examples to clarify the problems and determine the place of violations in applications. Finally, the last part of study was dedicated to importance of punishment judgement law. The debates among experts and my critics and solution advises on doctrine and applications in accordance with the changes performed especially in 1992 on 3842 numbered law in Punishment Courts Procedure Law.