İstanbulda suç zanlısı kadınlarda kişilik özelliklerinin saptanması; bunların göç ve suç özellikleriyle ilişkilendirilmesi
Personality traits and its relationship with immigration and characteristics of crime in a female sentenced population in Istanbul
- Tez No: 90174
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Suçlu kadın popülasyonunda suça yönelimi etkileyen çeşitli faktörleri, kişilik özellikleri ve bozukluklarının sıklığı ve suça etkisini saptamayı amaçlayan bu çalışma, istanbul Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'nde sosyo-demografik suç özelliklerini gösteren anket formu ve kişilik bozukluklarını ölçen kişilik testi ulaşılabilen 82 tutuklu ve hükümlüyle açık görüşme ile isimsiz olarak uygulanmıştır. Ömeklemin tümü kadın olup 37 kişi 15-24 yaş, 36 kişi de 25-39 yaş arasındadır. Diğer yandan 82 kişiden 33 kişisinin evli, 2/3'sinin düşük eğitimli ve aynca çoğunluğunun ev hanımı olduğu, çekirdek aileden geldikleri ve yaklaşık yansının istanbul'un yerlisi olduğu da görülmüştür. Suç işleme yaşının 18-39 yaş arasında bir yığılma gösterdiği, büyük çoğunluğunun tutuklu, en fazla suç çeşidinin adam öldürme olduğu, %19.5'inin birden fazla cezaevine girdiği tespit edildi. Mahkumların yaklaşık yansının istanbul'un yerlisi olduğu, göç etmiş olanlann çoğunluğunun ekonomik ve sosyal sebeplerden dolayı göç ettikleri görülmüştür. Göç etme ile suç çeşidi arasında anlamlı bir fark bulunamamış, ancak ekonomik durumlannın göç sonrası daha iyi olduğu anlaşılmıştır. Suç çeşitleri ile kişilik yapılan arasında anlamlı bir ilişki bulunamamış olmakla birlikte paranoid, borderline, obsesif- kompulsif, narsistik, pasif-agresif kişilik yapılarının bütün suç çeşitlerine hemen hemen eşit oranda dağıldığı görülüyor. Şizoid, şizotipal, bağımlı kişilik yapılarının ise örneklememizde en az orana15(5 sahip olduğu, antisosyal kişilik yapıstnın ise beklendiği kadar yüksek olmadığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre suçlu kadınların eğitim seviyelerinin yükseltilmesi, ekonomik bağımsızlıklarının sağlanması, yaşam standartlarının yükseltilmesi, çocuklukta iyi bir aile ortamının sağlanmasının kişilik yapısında etkili olabileceği düşünülerek bu ilişkinin her fırsatta ortaya konulması suç oranını azaltılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
A variety of risk factors, personality trait and disorders, together their effects on crime have been investigated in a population of sentenced women. The study was carried out at Istanbul Bakırköy Jail for Women and Children. 82 volunteers were interviewed. A scale concerning sociodemographical characteristic of crime, the SCID II screening personality disorders were used. Thirty two volunteers were between 15-24 of age whereas 36 were between 25 and 39.33 of the sample were married, % had low level of education and the majority of the group where housewife. Nearly half of the sample were born in Istanbul. Highest frequency was obtained in the 18-39 age group as the age at crime date was observed. The majority of were arrested people and the most common crime was murder. %19.5 was sentenced more than one time. Most common reason for immigration was economical and social inconveniences no association was found between immigration was economical status was found between immigration and type of crime. It was observed that their economical status was ameliorated after the immigration.