Kadın suçluluğu ve yoksulluk
Female cri̇mi̇nali̇ty and poverty
  1. Tez No: 901751
  2. Yazar: SERTAP UÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Psikoloji, Sosyoloji, Law, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Suç, kuralların ihlali sonucunda devlet yaptırımı olan eylemlerdir. Yoksulluk ise kişinin temel ihtiyaçlarını karşılayamamasıdır. Kadın suçlular incelendiğinde kadınların çoğunlukla yoksul oldukları ve malvarlığına karşı suçları işledikleri tespit edilmiştir. Kadınlar günümüzde hâlen toplumsal cinsiyet eşitsizliğine maruz kalmakta, çalışma hayatında erkeklerin gerisinde kalmakta ve eğitimden yeterince yararlanamamaktadırlar. Kadınların yoksullaşması toplumdan kopmalarına neden olmakta ve kadınları suça yönlendirebilmektedir. Kadınların suç işleme oranı, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması sonucunda kadınların çalışma hayatında aktif yer alması ile önemli ölçüde azalacaktır.
Özet (Çeviri)
Crimes are state-sanctioned actions that result from violation of rules. Poverty is the inability to meet one's basic needs. When female criminals were examined, it was determined that women were mostly poor and committed crimes against their property. Today, women are still exposed to gender inequality, fall behind men in working life, and cannot benefit sufficiently from education. The impoverishment of women causes them to break away from society and may lead them to crime. The crime rate of women will decrease significantly as women take an active part in working life as a result of ensuring gender equality.