Yakını yoğun bakım ünitesine yatan kadın bakım vericilerin toplumsal cinsiyet rolleri bağlamında duyguları ve bakım deneyimleri: Nitel bir inceleme
Emotions and care experiences of female caregivers whose relatives are hospitalized in the intensive care unit in the context of gender roles: A qualitative research
  1. Tez No: 897717
  2. Yazar: NURDAN KARAÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR KÖRÜKCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Toplumsal cinsiyet rollerinin kadına yüklediği görevlerden biri de bakım verme işi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ataerkil sistem tarafından şefkatli, duygusal, merhametli olma rolleriyle yaşamına başlayan kadınlar için birincil bakım veren olmak kaçınılmaz olarak sorumluluk alanlarına girmektedir. Bakım yükü altında ezilen kadınlar ise çeşitli olumsuz duygu ve deneyimlerle baş etmek durumunda kalmaktadır. Bu çalışma, yakını yoğun bakım ünitesinde yatan kadın bakım verenlerin bakım işi yoğun bakım ünitesine geçtiğinde hissettiği duygular ve deneyimlere odaklanmaktadır. Burdur Bucak Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde yakını yatmakta olan 20 kadın çalışmaya katılmıştır. Araştırma nitel araştırma tekniği ile yürütülmüştür. Katılımcılara yarı yapılandırılmış görüşme soruları yöneltilmiş olup süreçte hissettikleri duygu ve deneyimler incelenmeye çalışılmıştır. Ses kaydı alınan görüşmeler daha sonra yazıya aktarılıp içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma bulgularında yakını yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan kadın bakım verenlerin, üzüntü, tedirginlik, umutsuzluk, suçluluk, kaygı, yoksunluk, çaresizlik ve korku duygularını hissettikleri bulunmuştur. Kadın bakım verenlerin fiziksel olarak ağrı ve uykusuzlukla baş etmek durumunda kaldığı da bulgular arasındadır. Ayrıca bakım veren kadınların kendi ihtiyaçlarını geri plana attıkları ve bakım konusunda sorumluluk hissettikleri de görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the duties that gender roles impose on women is caregiving. For women who begin their lives with the roles of being affectionate, emotional and merciful by the patriarchal system, being a primary caregiver inevitably falls into their areas of responsibility. Women who are crushed under the burden of care have to cope with various negative emotions and experiences. This study focuses on the emotions and experiences of female caregivers whose relatives are in the intensive care unit when the care work moves to the intensive care unit. 20 women whose relatives were hospitalized in the intensive care unit of Burdur Bucak State Hospital participated in the study. The research was conducted with qualitative research technique. Semi-structured interview questions were asked to the participants and the emotions and experiences they felt during the process were tried to be examined. The audio-recorded interviews were later transcribed and subjected to content analysis. In the research findings, it was found that female caregivers whose relatives were in the intensive care unit felt sadness, uneasiness, hopelessness, guilt, anxiety, deficiency, helplessness and fear. It is also among the findings that female caregivers have to physically cope with pain and insomnia. It has also been observed that women who provide care put their own needs in the background and feel responsible for care.