Representation of contemporary London in Zadie Smith's nw and Aminatta Forna's happiness
Zadie Smith'in nw ve amınatta forna'nın mutluluk adlı romanlarında çağdaş londra'nın temsili
  1. Tez No: 901763
  2. Yazar: SENEM CENAY UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YILDIZ BAĞÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, kentsel mekânsallığı, her ikisi de milenyumun ilk on yılından sonra yazılmış olan Zadie Smith'in NW ve Aminatta Forna'nın Mutluluk romanlarındaki Londra kentindeki azınlıkların tasviri doğrultusunda incelemektedir. Üçüncümekan, haritalama, hareket ve eşzamanlılık açısından mekânsallığın kapsayıcı unsurlarını araştıran bu tez, çağdaş Londra'nın bu romanlarda yirmi birinci yüzyılda nasıl temsil edildiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Her iki roman da bireyler ve şehir arasındaki karmaşık etkileşimi yansıtıyor. NW, Londra'nın kuzeyindeki bir banliyöde yer almasına ve Mutluluk'un şehrin merkezi kesiminde geçmesine rağmen, coğrafi topografyadaki bu farklılık, akışkan metropolün daha eksiksiz bir şekilde anlaşılmasını sağlar. Bu çalışma, Londra'nın karmaşıklığını ve akışkanlığını ön plana çıkararak, değişen odak noktaları ve dolayısıyla çok çeşitli perspektifler aracılığıyla metropolün çok kültürlü karakterler tarafından nasıl hayal edildiğini ve haritalandırıldığını araştırıyor. Bu tez, farklı marjinal karakterler grubunu birbirine bağlayan her iki anlatının da günlük kentsel pratiklerin ve etkileşimlerin kentsel ortamı dönüştürdüğü ve sahiplendiği, hayali mekânsallıklar aracılığıyla şehrin baskıcı doğasına meydan okuduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the urban spatiality in line with the portrayal of minorities within the city of London in Zadie Smith's NW and Aminatta Forna's Happiness, both of which were written after the first decade of the millennium. By investigating encompassing elements of spatiality in terms of thirdspace, mapping, movement, and simultaneity, this thesis aims to study how contemporary London is represented in the twenty-first century in these novels. Both novels reflect the intricate interplay between individuals and the city. Though NW is set in a suburban north London and Happiness takes place in the central part of the city, this difference in geographical topography provides a more complete comprehension of the fluid metropolis. This study explores how the metropolis is imagined and mapped by multicultural characters through shifting focalizations hence multifarious perspectives, foregrounding the complexity and fluidity of London. This thesis argues that both narratives, interconnecting a diverse group of marginal characters, challenge the oppressive nature of the city through its imagined spatialities in which everyday urban practices and interactions transform and appropriate the urban milieu.