Iğdır iline özgü yöresel kayısı (şalak) kurutma tesisi kurulumu için teknik ve ekonomik fizibilite raporunun hazırlanması üzerine bir araştırma
A research on preparation of technical and economical feasibility report for implementation of a drying plant for apricots (şalak) endemic to Iğdir
  1. Tez No: 901765
  2. Yazar: MURAT DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Iğdır iline özgü şalak olarak adlandırılan ığdır kayısısının kurutulması amacıyla hazırlanan fizibilite çalışmasının içerisinde alternatif kurutma yöntemleri olarak theta firmasının geliştirmiş olduğu günebakan sistemi ve geleneksel kurutma yöntemi kullanılmıştır. İşletme sürekliliğinin sağlanması için kayısı dışında kurutulması olası görülen ürünler üzerinde de incelemelerde bulunulmuştur. Bu çalışma kapsamında mevcut durumda yetiştirilen ve kurutulması düşünülen ürünlerin geçmiş dönemdeki üretim miktarları yorumlanmış ve ileri projeksiyonları hazırlanarak gelecek dönemde üretim kapasitesinin arttırılması üzerine yorumlamalar geliştirilmiştir. Iğdır kayısısının il bazında ve havza bazında üretim miktarının arttırılmasının ve buna yönelik endüstrileşmenin arttırılmasının önemi, mevcut şartlar altında sağlamış olduğu avantajlar ile de teyit edilmektedir. Gelecek dönemlerde üretim miktarlarının arttırılması tesis kapasitelerinin büyütülmesinde motivasyon sağlarken talep fazlası ürünlerin ihraç edilmesiyle elde edilecek gelir artışı ile birlikte ülkenin ekonomik anlamda büyümesine katkı sağlayacaktır. Yapılan literatür taramaları ile elde edilen nitelikli bilgiler ve sayısal veriler ilgili konu başlığı açısından değerlendirilip bu çalışma kapsamında yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The feasibility study prepared for the drying of Iğdır apricots, known as“şalak”specific to the Iğdır province, includes alternative drying methods such as the solar drying system developed by Theta Company and the traditional drying method. In order to ensure business continuity, investigations have been carried out on products other than apricots that could be dried. Within this study, the production quantities of the currently cultivated and proposed dried products have been analyzed based on past production volumes and projections have been made to increase production capacity in the future. The importance of increasing the production quantity of Iğdır apricots at the provincial and basin levels, as well as increasing industrialization, is confirmed by the advantages it provides under current conditions. Increasing production quantities in the future will provide motivation for expanding facility capacities and, along with the increase in income from exporting surplus products, contribute to the country's economic growth. The qualitative information and numerical data obtained through literature reviews are evaluated and interpreted within the scope of this study.