Bonding jumper üretimi ve analizi
Bonding jumper production and analysis
- Tez No: 901766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL ERTURUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uçak Mühendisligi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hava aracı parçaları arasında elektrik iletimini sağlayarak hava aracını yıldırımdan koruyan yapılara“bonding jumper”denir. Bu yapılar, yüzlerce telin bir araya getirilmesiyle üretilmektedir. Bonding jumper'ın hava aracında kullanılabilmesi için EN 4199 standardına uygun olması gerekmektedir. Bu çalışmada bonding jumperın ülkemizde yerli imkanlarla üretilmesi değerlendirilmiştir. Bu kapsamda tedarik edilen bakır teller önce kalay ile kaplanmış ve sonrasında örülerek bonding jumper numuneleri üretilmiştir. Aynı zamanda THY Teknik A.Ş.'den A320 dar gövde yolcu uçağında kullanılan ithal bonding jumperlar tedarik edilmiştir. Bu çalışmada üretilen yerli bonding jumper numuneleri ile ithal bonding jumperlar karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmada kullanmak için hem ithal hem de yerli numunelere FESEM görüntüleme, çekme testi ve elektrik direnç testleri yapılmıştır. Test sonuçları, yerli numunelerin ithal numunelere göre birbirine yakın kalay kaplama oranı, çekme dayanımı ve elektrik direnci değerlerine sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca uluslararası alanda önde gelen firmaların bonding jumper katalogları incelenerek bu kataloglardaki değerler ile yerli numuneler karşılaştırılmıştır. İncelenen 2 firmadan birinin bonding jumper çekme dayanımı değerinin yerli numunelerin değerleriyle aynı olduğu, diğer firmanın ise daha düşük bir değere sahip olduğu görülmüştür. İncelenen 4 firmadan birinin bonding jumper elektrik direnç değerinin yerli numunelerin değerleriyle aynı değerde olduğu, birinin daha düşük bir değere sahip olduğu, ikisinin daha yüksek bir değere sahip olduğu görülmüştür. Bu sonuçlara göre bonding jumperın EN-4199 havacılık standardına uygun bir şekilde Türkiye'de üretilebileceği kanıtlanmıştır ve analizlerinin yapılabileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The structures that protect the aircraft from lightning by providing electrical conduction between aircraft parts are called“bonding jumpers”. These structures are produced by combining hundreds of wires together. In order for the bonding jumper to be used in the aircraft, it must comply with the EN-4199 standard. In this study, the production of bonding jumper in our country with domestic facilities was evaluated. In this context, the copper wires supplied were first coated with tin and then knitted to produce bonding jumper samples. At the same time, imported bonding jumpers used in A320 narrow body passenger aircraft were procured from THY Teknik A.Ş. In this study, the domestic bonding jumper samples and imported bonding jumpers were compared. FESEM imaging, tensile test and electrical resistance tests were performed on both imported and domestic samples for comparison. The test results show that the domestic samples have similar tin coating ratio, tensile strength and electrical resistance values compared to the imported samples. In addition, the bonding jumper catalogs of leading international companies were examined and the values in these catalogs were compared with the domestic samples. It was observed that the bonding jumper tensile strength value of one of the 2 companies examined was the same as the values of the domestic samples, while the other company had a lower value. It was seen that one of the 4 companies examined had the same value of bonding jumper electrical resistance value with the values of domestic samples, one of them had a lower value, and two of them had a higher value. According to these results, it has been proved that the bonding jumper can be produced in Turkey in accordance with the EN-4199 aviation standard and it is emphasized that its analysis can be carried out.