Pleasure in architecture revisited: From the 1960s to contemporary perspectives
Mimarlıkta hazzı yeniden düşünmek: 1960'lardan çağdaş perspektiflere
  1. Tez No: 901791
  2. Yazar: BÜŞRA AŞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HALUK ZELEF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Mimarlık tarihsel süreci boyunca yapılı çevreyi oluştururken işlevsel ve faydacı gereksinim ve yaklaşımların yanı sıra; duyusal, psikolojik ve estetik arayışlarla da ele alınmış ve ortaya konulmuştur. Çünkü mimarlık disiplini toplumların ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda fiziksel mekanlar ortaya konulmasının yanı sıra entellektüel bir üretim sürecini ve mekansal bir deneyimi de içerdiği için aynı zamanda duyularla ve deneyimle de yakından ilişkilidir. Bu çalışma bahsedilen bu duyusal, psikolojik ve estetik arayışların neticesinde ortaya çıkan fikirlerden önemli bir tanesine odaklanmaktadır; mimari haz fikri. Mimari haz fikri, çeşitli yaklaşımlarla yüzyıllardır mimarlıkta ele alınan bir konudur ve hem mimarlığın tasarım süreçlerinde ile hem de tasarlanan mekânların deneyiminde etkilidir. Bu nedenle bu kavramın mimarlıkta nasıl yorumlandığını anlamak ve bu konuya ilişkin çeşitli yaklaşımları vurgulamak adına bu çalışma 1960'lardan, çağdaş perspektiflere uzanan bir süreci incelemektedir. Bu bağlamda haz kavramın mimari literatürdeki yansımaları analiz edilmekte ve kavramsal çerçevesinin ortaya konulmakta ve 1960'larda ortaya çıkan ilham verici haz odaklı yaklaşımların çağdaş mimarlık kuramında nasıl yeniden ele alındığı ve ele alınabileceği gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Architecture has been approached and produced with sensory, psychological, and aesthetic searches as well as functional and utilitarian needs and approaches while creating the built environment throughout its historical process. The discipline of architecture involves not only the creation of physical spaces following the needs and demands of societies but also an intellectual production process and an experience of space since it is also closely related to the senses and experience. This study focuses on an important concept that emerged as a result of these sensory, psychological, and aesthetic searches: the idea of architectural pleasure. Architectural pleasure has been addressed in architecture for centuries with various approaches and is influential in the design processes of architecture and the experience of the designed spaces. For this reason, to understand how the concept of pleasure concept is interpreted in architecture and to emphasize various approaches, this study examines a process from the 1960s to contemporary perspectives. In this context, the reflections on the concept of pleasure in the architectural literature are analyzed, and its conceptual framework is revealed. It also shows how the inspiring pleasure-oriented approaches that emerged in the 1960s have been and can be reconsidered in contemporary architectural theory.