Türkiye'de yetkinlik temelli eğitim için uluslararası ortaöğretim akreditasyon standartlarının geliştirilmesi ve değişime hazır olma durumu
Development of international secondary education accreditation standards for competency-based education in Turkey and readiness for changeey
- Tez No: 901792
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmada, araştırmacı tarafından ortaöğretim akreditasyon standartlarının gömülü teori ile nitel yolla elde edilmesi ve bu standartlara bağlı olarak nicel yolla değişime hazır olma durumunun yapısal eşitlik modeli ile tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada yöntem olarak karma yöntemlerden keşfedici sıralı desen kullanılmıştır. Nitel yöntem gömülü teori sistematik desen ile yürütülmüştür. Nicel aşamada ise ilişkisel desen kullanılmıştır. Araştırmada nitel çalışmanın alt yapısının oluşturulması için alanyazın taraması yapılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda yapılandırılmış görüşme formu oluşturulmuştur. Nitel çalışma gurubunu İstanbul Anadolu yakası geneli MEB'e bağlı resmi ve özel okullarda görev yapan eğitimciler, sivil toplum örgütleri, ve okulun birçok paydaşı oluşturmuştur. Katılımcılar ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler maxquda programında kodlanmıştır. Öncelikle 10 kişi ile görüşme yapılarak ana temalar belirlenmiş, daha sonra farklı 10 kişi ile bir daha görüşerek ana temalarda düzeltmeler ve ek olarak standartlar oluşturulmuştur. Gömülü teori araştırmasının gereği olarak içerik analizi yapılmış açık kodlaması, eksen kodlama, seçici kodlama aşamaları uygulanmıştır. Nicel veri toplama aşamasında ilk olarak Türkiye'ye özgü ortaöğretim akreditasyon standartları geliştirilecektir. Bu standart maddeleri nitel çalışmanın sonuçlarına göre oluşturulacaktır. Nitel yolla elde edilen veriler yorumlanarak standartların son hali oluşturulacaktır. Değişime hazır olma ölçeği kullanılarak standartlar uygulandığında meydana getireceği değişim ve farkındalık öngörülmeye çalışılacaktır. Bu araştırmanın nicel boyutunda problem durumu ve amaca uygun olarak nicel araştırma yöntemlerinden açıklayıcı ilişkisel desen kullanılmıştır. Hatalı örneklemler düzeltildikten sonra 610 örneklem değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Nicel örnekleme stratejilerinden çok aşamalı tabakalı örneklem ve sistematik örneklem kullanılmıştır. Veriler İstanbul Anadolu yakasındaki ortaöğretim kurumlarından toplanmıştır. Nicel veriler ölçekler yardımıyla yapılmıştır. Nitel yolla elde edilen Türkiye'de yetkinlik temelli ortaöğretim akreditasyon standartları, değişime hazır olma ölçeği ve akreditasyon farkındalık ölçeği ile birlikte kullanılarak veriler toplanmıştır. Çalışmada Türk kültürüne özgü uluslararası özellikler taşıyan ortaöğretim akreditasyon farkındalığı ne düzeydedir? Türk kültürüne özgü uluslararası özellikler taşıyan ortaöğretim akreditasyon farkındalığı ile bu farkındalığın oluşturacağı değişime hazır olma arasındaki ilişki nasıldır? Sorularına cevaplar aranmıştır. Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) ve tanımlayıcı analizler, araştırma sorularını çözmek için kullanılmıştır. Ön analizler, ana analizlere geçilmeden önce yapılarak güvenirlik artırılmıştır. Sonuç olarak, iki katılımcı grubun frekans ve yüzdelerine dayalı olarak tanımlayıcı istatistikler hesaplanmıştır. IBM SPSS 22 kullanılarak kayıp veri analizi yapılmıştır. Doğrulayıcı Faktör Analizleri (DFA), ana çalışmalar için varsayımlar kontrol edildikten sonra ölçeklerin yapı geçerliliğini değerlendirmek için kullanılmıştır. DFA, SPSS 22 ve AMOS kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Her bir ölçek için ortalama ve standart sapma değerleri ve her bir alt ölçek arasındaki korelasyonlar hesaplanmıştır. Araştırmanın nitel bulgularında 43 açık koda ulaşılmıştır. Bu açık kodlar bir araya getirilerek 22 eksen kod ortaya çıkmıştır. Eksen kodlama ile ortaya çıkan kategoriler ele alındığında; eğitim ve öğretim yönetimi ile eğitim ve öğretimin gerçekleşmesi temaları altında yönetişim, yenilenme ve devamlılık, eğitim için destek, planlama, eğitim ve öğrenme olmak üzere toplam (6) altı seçici koda ulaşılmıştır. Araştırmanın nicel bulgularında akreditasyon algısın ilişkin katılımcıların verdiği yanıtlara bakıldığında yüksek ortalamalar ile karşılaşılmaktadır. Bu sonuçlar akreditasyon algısının yüksek olduğunu göstermektedir. Nitel bulgular sonrasında ulaşılan akreditasyon standartlarının, örgütsel olarak değişimine ilişkin katılımcıların verdiği yanıtlara bakıldığında orta değerde sonuçlara ulaşılmıştır. Bu sonuçlar akreditasyon standartlarına karşı değişime hazır olma algısının ota düzeyde olduğunu göstermiştir. Akreditasyon değişimine hazırlık ile akreditasyon algısı arasındaki korelasyona bakıldığında pozitif olarak anlamlı bulunan bu ilişkiden akreditasyona yönelik değişim ile akreditasyon algısının birlikte değiştikleri söylenebilir. Doğal olarak akreditasyon algısı yüksek okulların akreditasyona yönelik değişim daha çabuk gerçekleşecektir.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim is to determine whether the researcher obtains the accreditation standards of secondary education by method theory and is prepared for quantitative change according to these standards by the structural equality model. In research, the method of karma is used as a method of discovery. Qualitative method method theory is carried out by systematic pattern. In this case, the nicotine is used. The study was conducted in order to establish the understructure of the qualitative study. Based on the data obtained, a structured interview form was created. The Nitel working group has been formed by educators, civil society organizations, and many stakeholders of the school who work in official and private schools associated with the İstanbul Anadolu district. In-depth discussions were conducted with the participants. The data obtained is encoded in the maxquda program. Initially, the main topics were identified by talking to 10 people, then the main themes were corrected with 10 different people, and standards were created in addition. Open encoding, axis coding, selective coding stages have been applied taking into account the method theory stages. In the data collection phase of Nicel, the accreditation standards specific to Turkey will be developed first. These standard substances will be created according to the results of the qualitative study. By interpreting the data obtained by the qualitative path, the final state of the standards will be created. Use the scale of preparedness for change to predict the change and awareness that will occur when standards are applied. In the quantitative size of this research the problem situation and purpose according to the explaining relative (correlational) pattern model of the qualitative research methods has been used. The remaining 610 specimens were evaluated after the erroneous and missing samples were separated. Nicel's sampling strategies have used a multi-stage layer sample model and a systematic sampler model. The data was collected from middle school institutions near İstanbul Anadolu. Nicel data is made with the help of scales. Data collected in Turkey using competence-based secondary education accreditation standards, the scale of preparedness for change and the level of awareness of accreditations have been collected. What is the level of awareness of high school accreditation with international characteristics specific to Turkish culture in the study? What is the relationship between high school accreditation awareness that carries international characteristics that are specific to Turkish culture and being prepared for the change that this consciousness will create? They seek answers to their questions. Structural Equality Modeling (SEM) and defining analyses have been used to solve research questions. Preliminary analyses are carried out before they are passed on to major analyses. As a result, defining statistics were calculated based on the frequency and percentages of the two groups of participants. IBM analyzed lost data using SPSS 22. Verifying Factor Analysis (DFA) has been used to assess the structure validity of scales after assumptions for the main studies have been checked. DFA is performed using SPSS 22 and AMOS. The average and standard deviation values for each scale and the correlations between each subscale have been calculated. The results of the study included 43 open-source findings. When these open codes are combined, 22 axis code appear. When the categories arising with axis coding are addressed, a total of six (6) selective codes have been achieved under the themes of education and teaching management and education and the realization of teaching, including management, renewal and continuity, support for education, planning, training and learning. In the quantitative findings of the study, high averages are encountered when looking at the responses given by participants regarding the perception of accreditation. These results indicate that the perception of accreditation is high. The accreditation standards achieved after the qualitative findings were averaged when looking at participants' responses to organizational change. These results showed that the perception of being prepared for change against accreditation standards is at the highest level. Looking at the correlation between the preparation for the change of accreditation and the perception of accreditation, it can be said that the change from this positive relationship to the acreditation has changed in conjunction with the perceptions of accretion. Of course, the change to accreditation perception of higher schools will take place faster.