Sosyal sürdürülebilirlik kavramının camiler üzerinden irdelenmesi
Examining the concept of social sustainability through mosques
- Tez No: 901804
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI PINAR BİKET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İslam dinin ibadet mekanı olan camiler, toplumun sosyal yapısını şekillendiren önemli unsurlardan biridir. Farklı disiplinlerde anlamsal, mekânsal, tarihsel ve sosyolojik bağlamda camiler üzerine birçok çalışma yapılmıştır ancak, günümüzde sürdürülebilir kalkınma perspektifinden bakıldığında, camilerin sosyal sürdürülebilirlik açısından oynadığı rol ve bu bağlamda nasıl değerlendirilebileceği yeterince ele alınmamıştır. Bu çalışma, sosyal sürdürülebilirliğin sağlanması ve ölçülmesine yönelik çalışmaları inceleyerek, toplumun ihtiyaçlarına uygunluk, kültürel mirasın korunması ve sosyal etkileşim gibi üç ana bileşeni içeren bir sosyal sürdürülebilirlik ölçüm çerçevesi oluşturmayı amaçlamaktadır. Ayrıca; bu çalışmanın bir parçası olarak, camilerin sosyal sürdürülebilirlik açısından nasıl değerlendirilebileceğini anlamak amacıyla bir anket çalışması gerçekleştirilmektedir. Bu anket, camilerin kullanıcıları ve gözlemcileri içeren geniş bir katılımcı kitlesine ulaşmayı hedeflemektedir. Elde edilen veriler, SPSS programı kullanılarak analiz edilmektedir. Bu verilerin sonuçları, camilerin sosyal sürdürülebilirlik açısından mevcut durumunu ve potansiyel iyileştirme alanlarını anlamak için önemli bir kaynak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Mosques, which are places of worship in Islam, are one of the important elements that shape the social structure of society. Many studies have been conducted on mosques in different disciplines in semantic, spatial, historical, and sociological contexts. Still, today, from the perspective of sustainable development, mosques' role in social sustainability and how they can be evaluated in this context have not been adequately addressed. This study aims to create a social sustainability measurement framework that includes three main components such as compliance with the needs of society, protection of cultural heritage, and social interaction by examining studies on ensuring and measuring social sustainability. Additionally, as part of this study, a survey is being conducted to understand how mosques can be evaluated in terms of social sustainability. This survey aims to reach a wide range of participants, including mosque users and surrounding residents. The data obtained is analyzed using the SPSS program. The results of this data will provide an important resource for understanding the current status of mosques in terms of social sustainability and potential areas for improvement.