Ejektör sonrası ayrımlı çift evaporatörlü soğutma sisteminin performans analizi
Performance analysis of ejector outlet split dual evaporator refrigeration system
- Tez No: 901803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DİREK, DOÇ. DR. CÜNEYT TUNÇKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında iki evaporatörlü ejektörlü soğutma sisteminin performansı deneysel olarak analiz edilmiştir. Ejektörlü iki evaporatörlü soğutma (EİES) sistemi iki farklı konfigürasyonda çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Birinci konfigürasyon ejektör sonrası ayrımlı (DOS), ikincisi ise kondenser sonrası ayrımlı (COS) olarak kurulmuş ve test edilmiştir. Deneyler, R134a soğutucu akışkanı kullanılarak kompresör giriş basınçları, kondenser giriş hava sıcaklıkları ve kondensere giren hava hızlarına göre yapılmıştır. Soğutma kapasitesi, kompresör güçleri, soğutma tesir katsayısı vb. performans parametrelerinin değişimi DOS ve COS çalışma konfigürasyonları için karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde; COS'a göre DOS'da kompresör güç değerleri ortalama % 9 daha düşük bulunmuştur. Ayrıca, COS'da elde edilen toplam soğutma kapasitesi DOS'a göre % 16 oranında daha yüksek olmuştur. Her iki çalışma modu soğutma tesir katsayılarına (COP)'ler açısından karşılaştırıldığında COS'da elde edilen değer DOS'a göre % 13 daha düşük hesaplanmıştır. COS'da kompresör giriş basıncı, hava sıcaklığı arttıkça artma eğiliminde olduğu görülmüştür. COS modunda kompresör gücü, hava sıcaklığı arttıkça en yüksek 0,70 kW değerine ulaşmıştır. Sistem kondensere giren hava hızlarına göre değerlendirildiğinde COS'da kompresör giriş basınçlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Enerji tüketimi değerleri açısından yapılan karşılaştırmalarda ise; DOS'un, COS'a göre daha düşük enerji tüketimi ile çalıştığı belirlenmiştir. Tüm sonuçlar göz önüne alındığında, çift evaporatörlü ejektör sisteminin DOS'a göre çalıştırılması durumunda soğutucu akışkan ayrımının tam olarak yapılabildiği ve sistemin etkin bir şekilde çalıştırılabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the performance of the dual-evaporator ejector refrigeration (DEER) system was analyzed experimentally. The DEER system was designed to operate in two different configurations. The first configuration was established and tested with diffuser/ejector outlet separation (DOS), and the second with condenser outlet separation (COS). The experiments were conducted using R134a refrigerant with varying compressor inlet pressures, condenser inlet air temperatures, and condenser inlet air velocities. Changes in performance parameters such as cooling capacity, compressor power, coefficient of performance (COP) were presented comparatively for DOS and COS operating configurations. When the obtained results were evaluated, compressor power values were found to be 9% lower on average in DOS compared to COS. Additionally, the total cooling capacity obtained in COS was 16% higher than in DOS. Comparing both operating modes in terms of COP, the value obtained in COS was calculated to be 13% lower than in DOS. It was observed that the compressor inlet pressure in the COS tends to increase as the air temperature rises. In the COS mode, the compressor power reached a maximum value of 0.70 kW as the air temperature increased. When evaluating the system based on the air velocities entering the condenser, it was determined that the compressor inlet pressures were higher in the COS configuration. Energy consumption values comparison indicated that DOS operates with lower energy consumption compared to COS. Taking all the results into consideration, it is evident that operating the dual-evaporator ejector system according to DOS allows for full refrigerant separation and effective system operation.