Kripto para piyasasının 2008'den günümüze gelişimi ve yatırımcıların coin seçimlerine dayalı çok kriterli karar verme çalışması uygulaması
The progress of crypto money market from 2008 to the present-day and a MCDM implication based on investor's coin choice
- Tez No: 901810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT KOSANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dünya genelinde teknolojinin ve bilimin hızla ilerlemesi, birçok çalışma çevresinde köklü değişimlere neden olmaktadır. Hızlı teknolojik gelişmeler, alışılagelmiş klasik yapıları değiştirmiş ve dijitalleşmeye yönelik bir dönüşümü başlatmıştır. Bu dijitalleşme, birçok çalışma alanını etkilemiş olup yatırım araçları üzerinde de önemli bir etki yaratmaktadır. Geleneksel anlamda kullanılan para, dijitalleşme süreciyle birlikte yerini kripto paralara bırakmaya başlamıştır. Kripto para, kriptografinin prensiplerine dayanan bir süreçte tamamen dijital ve takas işlemlerinin gerçekleştirilebildiği, güvenliği şifreleme yöntemiyle sağlanan sanal bir para birimi olarak tanımlanabilir. Kripto paraların işlemleri, blok zinciri adı verilen bir sistem üzerinde gerçekleştirilir. Bu blok zincirleri üzerinde bulunan kripto paralar, geleneksel para birimlerinin aksine merkezi bir yapıya sahip değillerdir. Bu durum, kripto paraların geleneksel para birimleri gibi merkezi kontrol altında olmaksızın işlev görmelerini sağlar. Başka bir deyişle, kripto paralar, geleneksel paralar gibi işlev görebilir, ancak merkez bankalarına bağımlı olmayan bir değişim aracıdır. Bu çalışma, para kavramının tarihsel yolculuğu inceleyerek bu aşamaya hangi süreçlerden geçerek gelindiğini ve bunun gerekliliğini irdelemek, teknik analiz araçlarını kullanarak yatırım yapan bireylerin anket verilerinden yararlanarak yatırımcıların başarı istatistiklerini ve anlamlılık düzeylerini yorumlamak ve anket sonucunda elde edilen indikatörlerin başarı oranlarına göre ağırlıklandırma yaparak en popüler 5 kripto para üzerinde tercih sağlayan bir çok kriterli karar verme çalışması sunmak suretiyle özgün değer taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of technology and science globally is leading to significant transformations across various fields. Rapid technological developments have altered traditional structures and initiated a shift towards digitalization. This digitalization has impacted numerous sectors and has had a substantial effect on investment instruments. Traditionally used money is beginning to be replaced by cryptocurrencies in the digitalization process. Cryptocurrency can be defined as a completely digital currency based on the principles of cryptography, which allows for the execution of exchange transactions and ensures security through encryption. Transactions of cryptocurrencies are carried out on a system called blockchain. Unlike traditional currencies, cryptocurrencies on these blockchains do not have a centralized structure. This allows cryptocurrencies to function without being under centralized control, similar to traditional currencies. In other words, cryptocurrencies can act as a medium of exchange like traditional money, but they operate independently of central banks. This study holds unique value by examining the historical journey of the concept of money, analyzing the processes leading to the current stage, and evaluating its necessity. Utilizing technical analysis tools, it interprets the success statistics and significance levels of investors by leveraging survey data from individuals who invest. Furthermore, the study presents a multi-criteria decision-making framework that provides preferences on the top 5 cryptocurrencies by weighting the indicators obtained from the survey based on their success rates.