Fotodinamik inaktivasyon çalışmalarında kullanılabilecek, özel tasarlanmış porfirin türevlerinin sentezi, karakterizasyonu ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of spectroscopic properties of specially designed porphyrin derivatives that can be used in photodynamic inactivation studies
  1. Tez No: 901809
  2. Yazar: ERDEM SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA TOPKAYA TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez kapsamında foto dinamik tedavi ve foto dinamik inaktivasyon çalışmalarında kullanılabilecek katyonik temelli porfirin türevi ve farklı fonksiyonel gruplar içeren konjugatlarının sentezi amaçlandı. Çalışmada dört kademeli bir sentez planı önerildi. İlk olarak foksiyonel grup olan kumarin türevlerinin sentezlenmesi, devamında bu grupların türevlendirilmesi, üçüncü aşamada katyonik yapıda porfirin türevinin sentezlenmesi ve son olarak fonksiyonel grup eklenen kumarin gruplarının porfirin halkasına eklerek porfirin türevlerinin sentezlenmesidir. Sentez metodunda açıkça gösterilen basamaklarda 3a ve 3b kodlu moleküller kumarinleri, 5a, 5b, 5c ve 5d kodlu moleküller alkil grubu ile türevlendirilen kumarinleri, 8 kodlu molekül porfirin molekülünü ve 9a, 9b, 9c ve 9d kodlu moleküllerde faklı kumarin grupları içeren porfirin türevlerini tabir etmektedir. Yapılan tüm sentezlerde çeşitli kromatografik yöntemler kullanılarak istenen moleküllerin saflandırılmaları yapıldı. Sentezlenen tüm moleküllerin, molekülün türüne ve tayin yöntemine bağlı olarak FT-IR, 1H-NMR, UV-Vis Absorbsiyon ve MALDI-MS tarama yöntemleri ile tayin edildi ve yapıları aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the goal was to synthesize cationic-based porphyrin derivatives and their conjugates with various functional groups for potential use in photodynamic therapy and photodynamic inactivation studies. The study proposed a four-stage synthesis plan. First, it involves synthesizing coumarin derivatives with functional groups. Next, the groups are derivatized. In the third stage, porphyrin derivatives in cationic structure are synthesized. Finally, porphyrin derivatives are synthesized by adding coumarin groups with functional groups to the porphyrin rings. In the steps clearly shown in the synthesis method, molecules coded 3a and 3b represent coumarins. Molecules coded 5a, 5b, 5c, and 5d represent coumarins derivatized with an alkyl group. Molecule coded 8 represents the porphyrin molecule, while molecules coded 9a, 9b, 9c, and 9d represent porphyrin derivatives containing different coumarin groups. In all syntheses, the desired molecules were purified using various chromatographic methods. The structures of all synthesized molecules were determined and elucidated using FT-IR, 1H-NMR, UV-Vis Absorption, and MALDI-MS scanning methods, based on the type of molecule and the process of determination.