A study on the potential benefits and the feasibility of security tokens and tokenized securities
Menkul kıymet tokenleri ve tokenize edilmiş menkul kıymetlerin potansiyel faydaları ve uygulanabilirliği üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 901829
  2. Yazar: MAHMUT YAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT KAMİL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Menkul kıymetlerin tokenizasyonu, blokzincir teknolojisinin gittikçe ivmelenen bir alt kümesi olarak ön plana çıkmaktadır. Çalışmada, bu teknolojinin avantajları ve sunduğu fırsatlar ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Menkul kıymet tokenizasyonunun potansiyel faydaları ve sunabileceği fırsatların sermaye piyasalarındaki işlem hacimleri/işlem yapma sıklığına dair etkileri çalışmanın odağını teşkil etmektedir. Mevcut menkul kıymet tokenizasyonu projelerinin kapalı arz ya da pilot uygulama şeklinde gerçekleştiği görülmektedir. Yeni ve sürekli gelişen bir teknoloji olması nedeniyle kitlesel kullanımına yönelik bir örneği bulunmadığından söz konusu teknolojinin geleceğe dönük avantajları hakkında kesin çıkarımlar yapmak güçleşmektedir. Ayrıca menkul kıymet tokenizasyonuna ilişkin yeterli, güvenilir, detaylı ve mukayeseye elverişli bir veri setine ulaşılamamaktadır. İkincil veriye ulaşımın oldukça kısıtlı olması nedeniyle yatırımcıların ihtiyaç, beklenti, fikir ve eğilimlerini ortaya koyabilmek adına bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket yoluyla elde edilen veriler SPSS üzerinden analiz edilmiştir. Hipotezlerin irdelenmesi maksadıyla regresyon ve korelasyon analizi yapılmıştır. Bulgular, menkul kıymet tokenlerinin işlem saatlerini genişletmesi, pazar/ürün çeşitliliğini artırması, takas sürelerini kısaltması, işlem ücretlerini azaltması ve likiditeyi artırması gibi potansiyel faydalarının menkul kıymet işlem hacimleri/işlem yapma sıklığı üzerinde olumlu etkisinin olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Security tokenization, an outstanding subsection of blockchain technologies, gaining momentum day by day. This paper goes into greater detail on the benefits and the opportunities that security tokenization can help with. The research focuses on the impacts of potential benefits and opportunities related to security tokenization on transaction volumes/frequencies in capital markets. Current implementations of security tokenization are performed as private placements or pilot projects. Since security tokenization is still in its early stages of development, mass adoption of this technology is not available. So, drawing firm conclusions about the prospective advantages of this technology can be challenging. Also lack of enough, reliable, detailed and verifiable secondary data is a significant problem in this field. Because of the limited access to secondary data a survey is conducted for a better understanding of the requirements, expectations, thoughts and tendencies of investors. Data collected via the survey is analysed by using SPSS. Regression and correlation analyses are employed to examine the hypotheses. Findings indicate that transaction volumes/frequencies can be positively impacted by the potential advantages of security tokenization such as extended transaction hours, increased product/market diversity, shortened settlement durations, reduced transaction fees and improved liquidity.