The impact of implicit gender bias on female leadership in organisational settings
Örgütsel ortamlarda örtük cinsiyet önyargısının kadın liderliği üzerindeki etkisi
- Tez No: 901828
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRLİ ENDER BÜYÜKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu nitel araştırma, örtük toplumsal cinsiyet önyargısının kadın liderliği üzerindeki etkisini incelemekte, liderlikte toplumsal cinsiyet kalıp yargılarına ve kültürel faktörlerin ve“çifte bağ”ikileminin (kadınlardan hem sıcaklık hem de girişkenlik göstermeleri beklenir) üst düzey pozisyonlara yükselmelerini ve liderlik rollerinde otoritelerini nasıl etkilediğine odaklanmaktadır. Çalışma, geleneksel toplumsal cinsiyet kalıplarının görünmeyen engeller yaratarak cam tavanı güçlendirdiğini ve kadın liderler için performans standartlarını şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. Kültürel beklentiler, toplumsal normlar ve kurumsal talepler arasında sıkışıp kalan kadınlar için liderlik rollerini daha da karmaşık hale getirmektedir. Araştırma, erkek egemen sektörlerde çalışan farklı kültürel geçmişlere sahip 12 kadın liderle yapılan görüşmeler aracılığıyla mentorluk, geri bildirim ve büyüme fırsatlarındaki eşitsizlikleri vurgulamaktadır. Bulgular, kadınların ilerlemesini destekleyen daha kapsayıcı bir liderlik ortamını teşvik etmek için örtük toplumsal cinsiyet önyargılarının ve kültürel etkilerin ele alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This qualitative research examines the impact of implicit gender bias on female leadership, focusing on gender sterotyping in leadership and how cultural factors and the“double bind”dilemma—where women are expected to display both warmth and assertiveness—affect their advancement to top-level positions and their authority in their leadership roles. The study reveals that traditional gender stereotypes create unseen barriers, reinforcing the glass ceiling and shaping the performance standards for female leaders. Cultural expectations further complicate leadership roles for women, as they are often caught between societal norms and organizational demands. Through interviews with 12 female leaders from diverse cultural backgrounds working in male dominant industries, the research highlights disparities in mentorship, feedback, and growth opportunities. The findings emphasize the need to address implicit gender bias and cultural influences to foster a more inclusive leadership environment that supports women's advancement.