Empowering fintech innovation: The role of venture capital in overcoming funding and talent acquisition challenges: Research on Europe
Fintech inovasyonunun güçlendirilmesi: Finansman ve yetenek kazanımı zorluklarının aşılmasında girişim sermayesinin rolü ve Avrupa üzerine araştırma
  1. Tez No: 901835
  2. Yazar: ABRAR ALSAIAARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Yönetim Bilişim Sistemleri, Economics, International Trade, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Finansal teknoloji sektörü son yıllarda özellikle Avrupa'da önemli bir büyüme ve inovasyona sahne olmuştur. FinTech şirketleri, geleneksel bankacılık modellerine meydan okuyan ve gelişen tüketici tercihlerine yenilikçi çözümler sunan yıkıcı güçler olarak ortaya çıkmıştır. Bu bölgelerdeki FinTek girişimlerinin başarısı, büyük ölçüde girişimlerin kurulmasını ve genişlemesini kolaylaştıran risk sermayesinin etkisine bağlanmaktadır. Ürün/hizmet sunumu ve değer önerisi gibi iş modeli boyutları da bu girişimlerin başarısını etkilemektedir. Bununla birlikte, FinTek sektörü, FinTek firmalarının büyümesini ve gelişmesini engelleyebilecek finansal engeller, düzenleyici engeller ve yasal sorunlar gibi zorluklarla karşı karşıyadır. Bu engellere rağmen, FinTek inovasyonlarının finans sektörü, özellikle de bankacılık sektörü üzerindeki etkisi önemli olmuştur. Bu çalışma, finansman ve yetenek kazanımı zorluklarının üstesinden gelerek fintek inovasyonunu güçlendirmede risk sermayesinin rolünü tartışmaktadır. Çalışma, risk sermayesi yatırımının Türkiye ve Avrupa'daki fintek inovasyonlarında finansman bulunabilirliğini ve yetenek kazanımını olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Büyüklük, yaş ve sektör gibi firma özellikleri, risk sermayesi yatırımı ile fon mevcudiyeti ve yetenek kazanımı arasındaki ilişkiyi yönetmektedir. Finansman bulunabilirliği, Türkiye ve Avrupa'daki fintek inovasyonlarında girişim sermayesi yatırımı ile yetenek kazanımı arasındaki ilişkiye aracılık etmektedir. Bulgular, girişim sermayesi yatırımının bu ülkelerdeki fintek endüstrisinin büyümesini ve gelişimini desteklemedeki kritik rolünün altını çizmektedir; girişim sermayesinin olumlu etkisi, daha büyük varlık tabanına sahip firmalar için daha güçlüdür.
Özet (Çeviri)
Recently, the fintech innovations are growing due to its importance in supporting the company's growth. The fintech innovations are a financial technology that is being challenging the traditional banking systems. The success of fintech innovation is due to the support from venture capital investment. Particularly in Europe, fintech innovation is evolving. The assistance the fintech innovation is getting from venture capital investment is very important for the growth of the fintech innovations in Europe. Venture capital investment is a type of investment that used by fintech innovations to support its growth financially and supports it areas of recruitment and other expenses. However, fintech innovations have faced challenges of funding availability, talent acquisition, regulatory issues, legal problems, and many more. Despite the challenges faced by fintech innovations, it is still important in solving many financial issues of the industry. In this research, we investigate the effects of venture capital investment on funding availability, firm characteristics such as age, size, sector as well as talent acquisition matric. This investigation will help us to gain more insight of the benefits of venture capital for the growth of fintech innovations in Europe. This study will use secondary data sources as the sources of the data. Fixed effect and random effect models are used to evaluate the analysis. This findings show that venture capital investment has positive impact on funding availability. The venture capital investment also positively influences firm characteristics such as size and age, but sector has negative influence on the other variables. In addition, talent acquisition also positively moderates the relationship between venture capital investment, funding availability, firm characteristics. Therefore, the findings underscore the critical role of venture capital investment in supporting the growth and development of the fintech industry in these countries at the positive influence of venture capital is stronger for firms with larger asset bases.