The sharing experiences of Iranian women with friends and families: Rape and sexual assault
İranlı kadınların arkadaşları ve aileleriyle deneyimlerini paylaşmaları: Tecavüz ve cinsel saldırı
  1. Tez No: 901836
  2. Yazar: ZAHRA SHASTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KARAIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu fenomenolojik çalışma, cinsel saldırı ve tecavüzü arkadaşlarına ve aile üyelerine açıklayan İranlı kadınların deneyimlerini araştırmaktadır. Altı kadınla yapılan derinlemesine görüşmelere dayanarak, araştırma bu travmatik deneyimlerin arkadaşlar ve tanıdıklarla paylaşılmasının yararlı veya değerli olarak algılanıp algılanmadığını, açıklama kararını etkileyen faktörleri, alınan tepkileri ve hayatta kalanlar üzerindeki etkisini anlamayı amaçlamaktadır. Temel bulgular, açıklama deneyimlerini şekillendiren kültürel normlar, aile dinamikleri ve kişisel ihtiyaçların karmaşık etkileşimini ortaya koymaktadır. İlk tereddütlere rağmen, katılımcılar deneyimlerini paylaşma ihtiyacını yoğun bir şekilde hissetmiş, güvenli ve güvenilir olarak algıladıkları kişileri dikkatle seçmişlerdir. Destekleyici tepkiler rahatlama sağlamış ve iyileşmeye yardımcı olmuşken, destekleyici olmayan tepkiler genellikle kültürel damgalama ve aile onuruyla ilgili kaygılardan kaynaklanmıştır. Çalışma, İranlı kadınların cinsel saldırıyı açıklamada karşılaştıkları benzersiz zorlukları vurgulamakta, kültürel olarak hassas destek hizmetleri ve müdahalelere olan ihtiyacı işaret etmektedir. Ayrıca, terapötik kaynaklar hakkında farkındalığı artırma ve hayatta kalanların resmi kanallar aracılığıyla bildirimde bulunmalarını veya yardım aramalarını engelleyebilecek kültürel engelleri ele alma gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu az çalışılmış nüfus hakkında içgörüler sağlayarak, araştırma, farklı kültürel bağlamlarda cinsel saldırı açıklamalarının daha kapsamlı bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This phenomenological study explores the experiences of Iranian women who disclosed sexual assault and rape to friends and family members. Drawing from in-depth interviews with six women, the research aims to understand whether sharing these traumatic experiences with friends and acquaintances were perceived as helpful or valuable, the factors influencing the decision to disclose responses received, and the impact on survivors. Key findings reveal the complex interplay of cultural norms, family dynamics, and personal needs that shape disclosure experiences. Despite initial hesitation, participants reported an overwhelming need to share their experiences, carefully selecting confidants perceived as safe and trustworthy. While supportive responses provided relief and aided healing, unsupportive reactions often stemmed from cultural stigma and concerns about family honor. The study highlights the unique challenges Iranian women face in disclosing sexual assault, emphasizing the need for culturally sensitive support services and interventions. It also underscores the need to increase awareness of therapeutic resources and address cultural barriers that may inhibit survivors from reporting or seeking help through formal channels. By providing insights into this understudied population, the research contributes to a more comprehensive understanding of sexual assault disclosure in diverse cultural contexts.