Tekstil azo boyar maddelerinin parçalanma ürünleri olan kanserojenik aminlerin GC/MS ile belirlenmesi
- Tez No: 90184
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
-53- ÖZET Tekstil endüstrisinde boyamada halen kullanılan aril aminlerin batı ülkeleri tarafından insan sağlığına olan zararlı etkileri nedeniyle üretimi ve boyarmadde olarak kullanımı bin dokuz yüz doksan başlarında yasaklanmasından sonra bu maddelerin üretimi, kullanımı, denetimden kaçmak ve işgücünün ucuzluğundan faydalanmak üzere Uzakdoğu'ya kaydırılmıştır. Bu çalışmada, çeşitli renklerde 16 adet Uzakdoğu kökenli kumaş üzerinde çalışılmıştır. Bu kumaşlarda, boyar madde olarak kullanılması muhtemel azo boyalarının parçalanma ürünleri olan, yasaklı 22 karsinojenik aril amin taranmıştır. Kumaş örnekleri, Sodyum hidroksit - Sitrat tampon çözeltisi ile muamele edilerek azo boyası kumaştan ekstrakte edilmiştir. Daha sonra sodyum ditiyonat reaktifi eklenerek azo boyalan komponent aril aminlerine parçalanmıştır. Aril aminlerin içerdiği safsızlıklardan arınması için çözelti ekstralut kolondan geçirilmiş ve aril aminler t-butil metil eter ile ekstrakte edilmiştir. Bu eluat rotavaporda buharlaştırılmış, kalıntı azot altında iyice kurutulmuş ve asetonitrilde çözülerek GC/MS'e enjekte edilmiştir. Elde edilen pikler önceden belirlenmiş, aynı alıkonma zamanında çıkan pikler ve bu piklerin kütle spektrumlan ile karşılaştırılarak kesin sonuç alınmıştır. Böylece analitik bir tayin yöntemi olan GC/MS ile aril aminlerin kalitatif ve kantitatif tayini yapılmıştır. Uzakdoğu kökenli çeşitli renklerdeki 16 adet kumaş örneğinin tümünde 4 - Aminobifenil ve Benzidine rastlanmıştır. 4 - Aminobifenil ve Benzidinin pik yüksekliği ve pik alanına göre miktarları hesaplanmıştır. Bu verilere göre; 4 - Aminobifenil; kumaş örneklerini % 75'inde, Benzidin ise; % 87,5'inde literatür limit değeri olan 30 mg/kg.'ın (2,14) üzerinde bulunmuştur. Bu sonuçlara göre; Uzakdoğu kaynaklı ithal kumaşlarda, boyar madde olarak, azo boyalan kullanılmaktadır. Bunlann miktan literatürdeki limit değerin oldukça üzerindedir. Bu nedenle insan sağlığına olan zararlı etkileri düşünülerek öncelikle bu bölgeden gelen ithal, genelde ise tüm kumaşlar aril - amin testine tabi tutulmalı ve bu, yasaya eklenecek bir madde ile zorunlu kılınmalıdır.
Özet (Çeviri)
-54 ABSTRACT The production and the use of aryl amines as a dying agent in the textile industry was banned by the western countries at the beginning of 1990 because of their harmful effects on human health. After that, their production and use was transferred to the far East Countries in order to evade control and to be able to take advantage of the cheap labour. In this study, 16 fabric of various colours, woven in the Far East, have been used. In these fabrics, 22 banned carcinogenic aryl amines which are the fragmentation products of the azo dyes that might possibly have been used as the dying agent have been screened. The azo dye was extracted from the fabric by treating the fabric samples with sodium hydroxide - Citrate buffer solution Then, the azo dyes were broken into component aryl amines by adding sodium dithionite reactive, The solution was passed through the extrelut column in order for the aryl amines to be purified of the impurities they contained and the aryl amines were extracted with t-butyl methyl ether. This eluat was evaporated in a rotavapour, the residue was thoroughly dried under nitrogen and was dissolved in the acetonitrile and injected into GC / MS. The final result was reached by comparing the obtained peaks to the standard peaks obtained within the same retention period and to the mass spectrums of these standard peaks. Thus, the qualitative and quantitative analysis of the arylamines was made by GC / MS which is an analytical method. 4- Aminobiphenyl and Benzidine were spotted in all of the 16 fabrics of various colours from the Far East Countries. The quantity of 4- Aminobiphenyl and Benzidine was calculated according to their peak heights and peak areas. According to this data, 4- Aminobiphenyl was found to be above 30 mg/kg level, which is the limit value in literature, in 75 % of the fabric samples; and Benzidine was found to be above the mentioned level in 87.5 % of the fabric samples. According to these results, azo dyes are being used as dying agents in the imported fabrics woven in the Far East. The quantity of the azo dyes is far above the literature limit. Accordingly, considering their harmful effects on human health, in general, all fabrics and primarily the fabrics imported from the Far East should undergo an aryl amine test and it should be made obligatory by adding an article to the related law.