Bazı reaktif boyar maddelerin ileri oksidsasyon yöntemleriyle parçalanmasının incelenmesi
Investigation of the degradation of some reactive dyes by using advanced oxidation techniques
  1. Tez No: 256514
  2. Yazar: AYŞE ÖZLEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN GÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, tekstil endüstrisinde en çok kullanılan reaktif boyar maddelerden Reaktif Red 194 (RR194) ve Reaktif Yellow 145 (RY145) azo boyar maddelerinin ileri oksidasyon yöntemleri ile parçalanması incelenmiştir. Bu amaçla ileri oksidasyon yöntemlerinden ozon, ozon/UV, ozon/UV/H2O2, ozon/H2O2, fotokatalitik ozonlama, homojen katalitik ozonlama, heterojen katalitik ozonlama ve H2O2/UV yöntemleri kullanılmıştır. Ozonlama yöntemi ile diğer yöntemlerin birlikte kullanılması boyaların parçalanma etkinliğini artırmıştır. Parçalanma etkinliği en fazla fotakatalitik O3/TiO2/UVA ozonlama sisteminde elde edilmiştir. Bu yöntemde, RR194 için %80 minerilizasyon, %99 renk ve %97 aromatiklik giderimi, RY145 içinse %79,88 mineralizasyon, %99 renk ve %95 aromatiklik giderimi sağlanmıştır. Boyaların fotokatalitik ozonlama sonucu oluşan parçalanma ürünleri GC-MS, FTIR ve HPLC yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Bu yöntemler sonucunda 1,2 dibenzen karboksilik asit türevleri, asetik asit, formik asit, Cl-, NO3-, SO4-2 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated that degradation of Reactive Red 194 and Reactive Yellow 145 azo dyes,which are mostly used in textile industry, by advanced oxidation techniques (AOPs). AOPs used were ozone, ozone/UV, ozone/UV/H2O2, ozone/H2O2, photocatalytic ozonation, homogeneous catalytic ozonation, heterogeneous catalytic ozonation and H2O2/UV. It was found that degradation efficiency was increased when ozonation method was combined with other AOPs. The best degradation efficiency among AOPs used was photocatalytic ozonation method. In this method, minerilization, decolorization and dearomatization was found as 80%, 99% and 97% for RR194, 80% 99% and 95% for RY145, respectively. Degradation products of dyes were analyzed by using GC-MS, FTIR and HPLC techniques. 1,2 dibenzenecarcoxylic acid derivatives, acetic acid, formic acid and some inorganic anions (Cl-, NO3-, SO4-2 ) were determined.