Navigating the impact of overtourism: Istanbul example
Aşırı turizmin etkileriyle başa çıkma: İstanbul örneği
- Tez No: 901841
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YOLBULAN OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Aşırı turizm, bir destinasyonda turist akınının olağan dışı bir boyuta ulaşmasıyla ortaya çıkar ve bu durum, destinasyondaki turist yoğunluğu nedeniyle doğal ve kültürel çevreye zarar verme potansiyeli taşır. Genellikle tarihi mekanlar, binalar ve doğal güzelliklere sahip yerlerde meydana gelen aşırı turizmin büyümesinde internet, sosyal medya ve daha düşük maliyetli seyahat seçeneklerinin yaygınlaşması etkili olmuştur. Aşırı turizmin çevresel etkiler, yerel kaynakların yoğun kullanımı, kültürel bozulma ve yerli halk ile ziyaretçiler arasında gerginlik gibi olumsuz sonuçları olabilir. Özellikle doğa rezervleri, milli parklar ve hassas ekosistemler bu durumdan zarar görebilir. Ayrıca, turistik taleplere uyum sağlama çabasıyla yerel kimlikler ve kültürel miras zamanla bozulabilir. Bu çalışma, İstanbul'daki 228 İstanbullu üzerinde yapılan bir anketle aşırı turizmin yerel topluluk üzerindeki sosyolojik etkilerini incelemektedir. Katılımcıların en yüksek puan verdiği ifadeler arasında“Turizm alanlarının varlığı, ziyaret etmesem bile benim için önemlidir,”“İstanbul'da turistlere hitap eden gezi yerleri veya kültürel mekanlar vardır,”ve“Turizm kültürel mirasın restorasyonunu teşvik eder”yer almıştır. Buna karşın,“Turizm doğal çevreyi yok eder,”“Turizm geleneksel kültürümüzü değiştirir”gibi ifadeler en düşük puanı almıştır. Yerel halk, turizmin iş fırsatları yarattığını ve uzun vadeli faydalar sağladığını kabul etmekle birlikte, trafik, gürültü, hava kirliliği, fiyat artışları ve kültürel değişiklikler gibi olumsuzlukları da dile getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Overtourism occurs when a destination experiences an unusually high influx of tourists, potentially damaging its natural and cultural environment. This phenomenon often affects places with historical sites or natural beauty, driven by the widespread use of the internet, social media, and lower-cost travel options. As more people learn about popular destinations, the pressure on these locations increases. The negative consequences of overtourism include environmental damage, overuse of local resources, cultural degradation, and tensions between locals and visitors. Nature reserves, national parks, and sensitive ecosystems are particularly vulnerable to the impact of excessive tourism. Additionally, the need to cater to tourists can lead to the erosion of local identities and cultural heritage. A study examining the sociological effects of overtourism on Istanbul's local community, based on a survey of 228 residents, highlights both the benefits and challenges of tourism. The most highly-rated statements by participants emphasize the importance of tourism areas, the appeal of cultural sites, and the positive impact of tourism on cultural heritage restoration and job creation. However, the lowest-rated statements reflect concerns about environmental destruction, cultural changes, and the lack of unique local products for tourists. While residents appreciate the economic opportunities and long-term benefits of tourism, they also express concerns about traffic, noise, air pollution, price increases, and cultural shifts. Despite these challenges, they value Istanbul's cultural and natural heritage and believe tourists are generally well-informed about their destinations and purposes.