The relationship between childhood trauma, resilience and psychological flexibility: The role of sensory processing sensitivity
Çocukluk çağı travması ile psikolojik dayanıklılık ve psikolojik esneklik ilişkisi: Duyusal işleme hassasiyeti'nin rolü
  1. Tez No: 901840
  2. Yazar: ARZUM KUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÇİĞDEM KOŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Duyusal işleme hassasiyeti kısaca işlemleme derinliği olarak tanımlanabilen, nispeten yeni bir kavramdır. Önceki çalışmalar bu kavramın, bireyin çevresel faktörlerine bağlı olarak daha yüksek ya da daha düşük ruh sağlığı seviyeleri ile ilişkili olabileceğini göstermiştir. Literatür, bir birey nispeten pozitif bir çevreye sahipse, duyusal işleme hassasiyetinin ruh sağlığına katkıda bulunan bir faktör olarak, eğer birey nispeten negatif bir çevreye sahipse de ruh sağlığına zarar verebilecek bir faktör olarak çalıştığını göstermektedir. Bu kavramları göz önünde bulundurarak, bu çalışmada duyusal işleme hassasiyetinin a) çocukluk çağı travması ve psikolojik dayanıklılık ve b) çocukluk çağı ve psikolojik esneklik ilişkilerinde aracılık edeceği hipotez edilmiştir. Bu ilişkileri incelemek için korelasyon ve aracılık analizleri yürütülmüştür. Çalışmaya 18-79 yaş arası toplamda 225 kişi katılmıştır. Sonuçlar duyusal işleme hassasiyetinin a) çocukluk çağı travması ve psikolojik esneklik ilişkisine ve b) çocukluk çağı travması ve psikolojik dayanıklılık ilişkisine aracılık ettiğini göstermiştir. Bu bulgular duyusal işleme hassasiyetinin çocukluk çağı travması, psikolojik dayanıklılık ve psikolojik esneklik ilişkilerini açıklamadaki önemini vurgulamıştır. Konuya dair farklı popülasyonlar ve kültürel bağlamlarda boylamsal çalışmalar yapılması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Sensory processing sensitivity is a relatively new concept that is related with depth of processing. Previous studies have shown that it could be associated with higher or lower levels of mental health, depending on the individual's environmental factors. Literature suggests that if one has a relatively positive environment, sensory processing sensitivity acts as a factor that enhances mental health, whereas if one has a relatively negative environment, sensory processing sensitivity becomes a factor that could damage mental health. Considering these notions, in this present study it was mainly hypothesized that sensory processing sensitivity will mediate the relationship between a) childhood trauma and resilience and b) childhood trauma and psychological flexibility. To examine these relationships, correlation and mediation analyses were conducted. A total of 225 individuals aged between 18-79 participated in the study. The findings showed that sensory processing sensitivity mediated the relationship between a) childhood trauma and psychological flexibility and b) childhood trauma and resilience. These results highlight the importance of sensory processing sensitivity at explaining the relationships between childhood trauma, resilience, and psychological flexibility. Further research should focus on different populations and cultural contexts with longitudinal studies.