Life satisfaction in individual aged 65 and over: Meaning in life, resilience and loneliness
65 yaş üstü bireylerin yaşam doyumlarının incelenmesi: Yaşamda anlam, psikolojik sağlamlık, yalnızlık
- Tez No: 901852
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, 65 yaş üstü bireylerin yaşam doyumunda sosyo-demografik değişkenler (yaş, cinsiyet, medeni hal, sosyalleşme sıklığı), yaşamda anlam, psikolojik sağlamlık ve yalnızlığın yordayıcı rolünü incelemektir. Çalışmaya 65 yaş üstü 355 birey (177 kadın, 178 erkek) katılmış olup, katılımcıların yaş ortalaması 72.44'dır (SD= 5.02). Verilerin toplanmasında, Demografik Bilgi Formu, Yaşam Doyumu Ölçeği, Yaşamda Anlam Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve UCLA Yalnızlık Ölçeği kullanılmıştır. Veriler Spearman Korelasyon analizi ve hiyerarşik regresyon analizi yöntemleriyle test edilmiştir. Bulgular, cinsiyet dışında yaşam doyumu ile diğer değişkenler arasında anlamlı ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca, yaşamda anlamın varlığı, psikolojik sağlamlık, ve yalnızlık yaşam doyumunu yordamaktadır. Tüm bu değişkenler varyansın %34.3'ünü açıklamaktadır. Öte yandan, yaş, cinsiyet, medeni durum, sosyalleşme sıklığı ve yaşamda anlam arayışı 65 yaş üstü bireylerin yaşam doyumunu yordamamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to investigate the predictive role of socio-demographic variables (age, gender, marital status, social life), meaning in life, resilience and loneliness on life satisfaction over 65 years old. The sample involved 355 participants (177 females and 178 males) with the mean age of 72.44 (SD= 5.02). Demographic Information Form, Satisfaction with Life Scale (SWLS), Meaning in Life Questionnaire (MLQ), Brief Resilience Scale (BRS), and UCLA Loneliness Scale Version III were used as data collection tools in the research. The data were tested by using Spearman Rank Correlation Coefficient analysis, and Hierarchical Regression Analysis. The findings of the study revealed that there was a significant relationship between life satisfaction and all variables, except gender. Moreover, the results indicated that presence of meaning, resilience and loneliness significantly predicted life satisfaction. All these variables explained 34.3% of the variance. On the other hand, there were no predictive roles of age, gender, marital status, social life, and searching of meaning.