Exploring the impact of the personalization principle in multimedia learning: Instructional videos for very young EFL learners' vocabulary acquisition
Kişiselleştirme ilkesinin multimedya öğrenmedeki etkilerinin eğitici videolar ile İngilizce kelime kazanımı için incelenmesi
- Tez No: 901851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL LİMAN KABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, kişiselleştirilmiş (sohbet havasında konuşma tarzı, nazik ve teşvik edici ton, ilgi çekici, kişisel ve gerçek hayatla ilgili sorular ve örnekler, etkileşimli unsurlar) veya kişiselleştirilmemiş (resmi konuşma tarzı, üçüncü şahıs anlatımı, ilişkilendirilebilir örneklerin eksikliği, etkileşim eksikliği ve tekdüze bir insan sesi) tarzın, çok küçük yaşlardaki EFL (İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen) öğrencilerinin kelime bilgisi becerilerini etkileyip etkilemediğini araştırmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'deki bir özel okulda üç hafta süren bir uygulama ile 6 farklı 6 yaş sınıfından toplam 138 katılımcıyla İngilizce öğretmeni eşliğinde yapılandırılmış ve yarı deneysel bir tasarım kullanılmıştır. Çalışmanın etkisini değerlendirmek için bir başarı testi, ön test ve son test, ilk hatırlama etkinliği ve ikinci hatırlama etkinliği uygulanmış ve sonuçlar SPSS 26.0 ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın analiz bulguları, kişiselleştirme ilkesinin çok küçük yaşlardaki öğrencilerin EFL kelime bilgisi becerileri üzerindeki etkisinin hem deney grubu hem de kontrol grubu tarafından desteklendiğini göstermektedir. Ancak, ikinci hatırlama etkinliğinin bulguları, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir. Analiz, kişiselleştirilmiş eğitim videolarını kullanan deney grubunun, kişiselleştirilmemiş eğitim videolarını kullanan kontrol grubundan ikinci hatırlama etkinliğinde daha başarılı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates whether personalization (a conversational speaking style, polite and encouraging tone, asking interesting, including personal, real-life related questions and examples, interactive elements) or non-personalization (a formal speaking style, third-person narration, lack of relatable examples, lack of interactivity and a monotonous human voice) affects the very young EFL students' vocabulary skills. A quasi-experimental design was used in this study to provide a structured approach with 6 different 6-year-old classes in total of 138 participants with an English language teacher over a three-week study period at a private school in Türkiye. An achievement test, which was a pretest and a posttest, the first retention activity, and the second retention activity were implemented to evaluate the impact and the results were compared through SPSS 26.0. The findings of the analysis in this study show that the use of the personalization principle on very young learners' EFL vocabulary skills supported both the experimental group and the control group. However, the findings of the second retention activity demonstrate that there is a statistically significant difference between the two groups. The analysis shows that the experimental group, which utilized the personalized instructional videos was more successful on the second retention activity than the control group, which utilized the non-personalized instructional videos.