Lise öğrencilerinde toplumsal cinsiyet algısının gelişmesinde ebeveyn tutumlarının rolünün incelenmesi
Examining the role of parental attitudes in the development of gender perception among high school students
- Tez No: 901859
- Danışmanlar: PROF. TUNCAY AYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmayla ülkemizde toplumsal cinsiyet algısından ötürü bireylere dayatılan rollerin oluşumunda en önemli etkenlerden biri olan ebeveyn tutumunun etkisi araştırılarak araştırmayı okuyanların bilinçlenmesi hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında, ilişkisel tarama modeli kullanılmaktadır ve bu model, nicel araştırma modellerinden birisidir. İlişkisel tarama modelinin amacı değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışmada, otoriter ve demokratik olarak algılanan ebeveyn tutumlarıyla lise öğrencilerinin toplumsal cinsiyet algısı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırmanın evreninde, 2021-2022, 2022-2023 eğitim ve öğretim yıllarında öğrenim gören ve araştırmaya gönüllü katılan 206 lise öğrencisi yer almaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları, araştırmaya katılan bireylerin sosyodemografik özelliklerini tespit etmek amacıyla hazırlanan ve 5 soru içeren“Kişisel Bilgi Formu”, öğrencilerin toplumsal cinsiyete dair algılarını tespit etmek üzere“Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği”ölçeği ve öğrencilerin ebeveyn tutumlarını belirlemek üzere de“Anne Baba Tutum Ölçeği”dir. Ölçekler anket formuna getirilmiş ve Google Forms uygulamasına yüklenmiştir. Bireylere bu Google Forms uygulaması üzerinden ulaşılmış ve katılımları sağlanmıştır. Bireyler ebeveynlerinin yetiştirme tarzlarından ve onların düşüncelerinden etkilenmektedirler. Toplumsal cinsiyet algısının oluşmasında da bireyleri yetiştiren ebeveynlerin etkisinin olmaması düşünülemez.
Özet (Çeviri)
Research aims to raise awareness of those who read this by investigating the effect of parental attitude that is the most critical factor in the formation of roles that imposed on people due to gender perception in our country. Relational survey model is used at research. Focused on relationship between variables. In this investigation, parental attitudes which are democratic and authoritarian perceptions and high school students' gender perception were researched. People who attended to the research includes 206 high school individuals who studied in the 2021-2022, 2022-2023 academic years and agreed to join the research. Collected data is provided with“Personal Information Form”and 5 questions to specify sociodemographic characteristics of students.“Gender Perception Scale”measure to determine students' gender perceptions, and the“Parental Attitude Scale”to define students' parental attitudes. The survey form was uploaded to Google Forms and this application provides participants to participate this survey. Individuals are affected by their parents' cultivation styles and their thoughts. There is no doubt that parents who grows individuals influence on the formation of gender perception.