Digital products, brand love, and consumer online purchase behavior: A case study in Saudi Arabia
Dijital ürünler, marka sevgisi ve tüketicinin çevrimiçi satın alma davranışı: Suudi Arabistan'da bir örnek olay
  1. Tez No: 901860
  2. Yazar: MOHAMMED A. A. HAMIDA
  3. Danışmanlar: DR. VAHIDEH ARGHASHI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, marka yapıları (marka imajı, marka güveni, marka sevgisi ve kişisel marka bağlantısı) ile Suudi Arabistan'daki popüler bir yayın hizmeti olan Shahid.net'in çevrimiçi satın alma davranışı arasındaki ilişkiyi inceliyor. Bu nicel araştırma, marka imajı, marka güveni, marka sevgisi, kendi marka bağlantısı ve marka imajı algılarını ölçmek için 5 noktalı Likert ölçeği kullanan yapılandırılmış bir çevrimiçi anket yoluyla toplanan 252 kullanıcının yanıtlarını analiz etmek için tanımlayıcı ve korelasyon tasarımı kullanmaktadır. çevrimiçi satın alma davranışı. Sonuçlar, marka imajının, çevrimiçi satın alma davranışı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir; bu, Planlı Davranış Teorisi adlı çalışmada kullanılan teoriyle uyumludur. Ayrıca marka güveni, birçok araştırmacının çalışmaları ve Müşteri-Marka İlişkisi teorisiyle uyumlu olan marka imajını ve marka sevgisini etkiler. Dahası, marka sevgisi kişisel marka bağlantısını etkiler ve bu da çevrimiçi satın alma davranışını olumlu yönde etkiler. Genel olarak çalışma, müşterilerin çevrimiçi satın alma davranışlarını şekillendirmede marka yapılarının önemini ortaya koyuyor ve böylece pazarlamacılara ve marka yöneticilerine, müşterilerinin genel çevrimiçi satın alma davranışını iyileştirmeye yönelik uzun ve kısa vadeli stratejilerini geliştirmeleri için birçok anlayışlı ve pratik çıkarım sağlıyor.
Özet (Çeviri)
This research is studying the interrelation among brand constructs – brand image, brand trust, brand love, and self-brand connection – and the online buying behavior of a popular streaming service in Saudi Arabia, Shahid.net. This quantitative research employs descriptive and correlation design to analyze the responses of 252 users which were collected via a structured online survey using a 5-point Likert scale to measure their perception of brand image, brand trust, brand love, self-brand connection, and online buying behavior. The results indicate that brand image has a significant impact on online buying behavior which aligns with the theory used in the study, The Theory of Planned Behavior. Also, brand trust impacts brand image and brand love which aligns with the work of many researchers and the theory of Customer-Brand Relationship. Moreover, brand love impacts self-brand connection which in turn positively impacts online buying behavior. Overall, the study ensures the importance of brand constructs in shaping customers' online buying behavior thus providing many insightful and practical implications for marketers and brand managers to enhance their long- and short-term strategies to improve their overall customer's online buying behavior.