Homoseksüelliğin; psikolojik, sosyal ve hukuksal yönü
- Tez No: 90187
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
95 ÖZET Cinsellik; toplumun yapı ve düzeyine bağlı olarak her dönemde, kendine özgü kural ve sınırlamalarla kontrol edilmek istenen bir dürtü olmuştur. Tarihte ve günümüzde mutlak cinsel özgürlüğün bulunduğu bir toplum görülmemektedir. Toplumsal kurallar sisteminde öngörülen temel yarar, toplumsal örgülenmenin düzenini sağlamak iken zaman içinde cinsellik giderek genç hatta erişkin insanlar için korkutucu bir tabu (yasak) haline gelmiştir. Çocuğun doğal gelişimi sürecinde normal sayılabilecek bazı davranışlar bile oluşturulan tabu kavramı içerisine sokularak hoş görülmeyen bir eylem olarak gösterilmesi, pek çok kişinin cinsel davranışlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Hatta ruhsal dengesi bütünü ile bozmaya varan sonuçlara götürebildiği gibi cinsel sapmalara da neden olabilmektedir. Doğru-yanlış davranış şekilleri, değer sistemleri, ahlak anlayışı her ne kadar zaman içinde toplumdan topluma değişiyor olsa dahi homoseksüellik en büyük cinsel ve sosyal tabulardan biri olma niteliğini günümüzde de korumaktadır. Sağlıklı bir toplumsal yapı oluşturabilmek için insanların cinsel davranışlarının nasıl geliştiği, cinsel heyecanın psişik ve fizyolojik yapısı, başka toplumlardaki cinsel davranış şekilleri, çocuk ve gençlerin cinsellikleri konusunda yeterli bilgi sahibi olunmalıdır. Aksi halde hastalıkların yeterli tıbbi tedavisi, doğru toplumsal eğitim ve gerekli kanunların meydana getirilmesi mümkün olamaz. Bu doğrultuda homoseksüel seçimi nedeni ile tolumsal ayrıma maruz kalan bireylerin problemleri ancak kişi ve toplum açısından bilimsel gerçeklerin ve istatistiklerin ortaya çıkarılması ile çözülebilecektir. Bu çalışmada homoseksüel kişilerin psikolojik yapıları, toplumsal konumlan ve hukuk düzenindeki yerleri araştırılmıştır. Böylece homoseksüellik konusunda cinsel tercihi homoseksüel olan kişilerin toplum içerisinde yaşarken karşılaştıkları problemlerin çözümü ayrıca toplumdaki diğer insanların bu konuda duydukları rahatsızlıklar tespit edilmeye çalışılmıştır. Homoseksüel ilişkilerin psikodinamik özelliği ile toplumsal ve hukuksal konumunun değerlendirilebilmesi açısından birinci bölümde genel bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde homoseksüelliğin daha ayrıntılı olarak incelenmesine katkısı olması açısından cinselliğin oluşum ve gelişimi yani psikoseksüel yapısı ile ilgili genel bilgiler incelenmiştir. Üçüncü bölümde homoseksüelliğin tanımına, homoseksüellik ile karıştırılan kavramlara, teorilere ve homoseksüalite sıklığına yer verilmiştir.96 Dördüncü bölümü oluşturan psikolojik yönü ile homoseksüellik bölümünde homoseksüellerin kişilik yapılarına, davranışsal özelliklerine, cinsel rol yapı ve gelişimlerine değinilmiş, beşinci bölümde ise homoseksüellik psikiyatrik açıdan irdelenmiştir. Altıncı bölümde, homoseksüellerin toplumsal konumlan, sosyolojik durumu, dinlerin homoseksüelliğe yaklaşımları, aile içi ve çevre ile olan ilişkileri, homoseksüellere karşı takınılan siyasal tavırlar, sanat, yaratıcılık ve meslek seçimleri incelenmiştir. Yedinci bölümde ceza ve hukuk yasalarındaki homoseksüellikle ilgili düzenlemeler ve homoseksüelliğin adli yönü irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
97 SUMMARY Sexuality has been a instinct that is wanted to be controlled by distinct rules and restrictions of each different society according to its own structure and social order in all periods of time. There is not a society now or in history that there is an absolute sexual freedom. While the major benefit of the society rules has been to provide an order for the social organization, sexuality has become a frightening taboo in time for the young and adults. To represent a behavior that must be considered normal during childhood as an unpleasant one by regarding these taboos violates the sexual behavior of many people. This violation of sexual behavior may cause a total psychological imbalance or may cause even a sexual perversion. Although there are different rights and wrongs due to different moral principles of different societies, homosexuality is still one of the greatest social taboos today. What is important about homosexuality is that it is not a personal problem and it must be tried to understand instead of to adjudicate. To built a healthy social organization it is required to have an adequate knowledge of how the sexual behavior forms, psychological and physiological nature of sexual excitement, sexual behavior models of other societies and sexuality of young and ad~escent. Otherwise, it will be impossible to provide a better sexual education for the society with adequate treatment of sexual behavioral disorders and will be impossible to produce the laws needed in this field. At this point, social isolation problem of the homosexuals because of their choices can be solved only if the scientific realities and statistics related with the individuals and the society can be brought to light. In this study psychological patterns of homosexuals, their social status and theirposition against the law are searched. We try to find out the solutions for the daily life problems of people whose choices are homosexuality; and to determine the annoying effects of these people among society In the first chapter there is an introduction about psychodynamics of a homosexual relationship and its position against the society and against law. The second chapter is a general review of the development of sexual behavior and psychosexual features of homosexuals to help a better understanding of homosexuality. In the third chapter, the identification of homosexuality, frequency of homosexuality; and concepts and theories about homosexuality are discussed.98 The characteristics of homosexuals, their behavioral features, their pattern of sexual role are mentioned in the forth chapter. The homosexuality is discussed the psychiatrycal point of view in the fifth chapter. In the sixth chapter sociological, theological, and political point of view for the homosexuality are discussed. The ideas of their families, and the relationship of a homosexual with the society and with their own family are also analyzed. In the seventh chapter, sentences and arrangements in law about the homosexuals are discussed to make clear the judicial point of view.