Erkeksi rollerin baba katılımı ile ilişkisinin araştırılması
The relationship between masculine roles and father involvement
- Tez No: 279965
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİKE TÜRKAN BAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada, erkeksi roller ile baba katılımı arasında manidar bir farkın olup olmadığına bakılmıştır.Araştırmaya, çocukları 9-14 arası yaş grubunda olan 125 baba katılmıştır. Katılımcılar Türkiye'nin çeşitli yerlerinde yaşayan ve değişik meslek gruplarına mensup babalardır. Babaların yaşları 29-56 arasında değişmektedir ( =38,81).Araştırma sorularına cevap vermek amacıyla Erkeksi Rollere Uygunluk Ölçeği ve Baba Katılım Ölçeği kullanılmıştır. Sonuçlara göre baba katılımı ile ?hovardalık?, ?duygusal denetim ve kazanma?, ?statüye verilen önem? ve ?homoseksüelliği küçümseme? erkeksi normu arasında anlamlı farklar belirlenmiştir. Hovardalık erkeksi norm boyutundan alınan puan yüksek olunca baba katılımının arttığını görülmekte iken duygusal denetim, kazanma ve statüye verilen önem ile homoseksüelliği küçümseme erkeksi norm boyutlarında alınan puan yükseldikçe baba katılımı azalmaktadır. Çocukların cinsiyeti, babaların yaşı ve annelerin çalışıp çalışması ile baba katılımı arasında anlamlı bir fark saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
n this study, the relationship between the masculine roles and the father involvement was studied.125 fathers of children aged between 9-14 years participated in the study. The participant fathers live in different cities and work in different workplaces in Turkey. The fathers? ages ranged 29-56 ( =38,81).In the study, to gather necessary data, Scale of Eligibility to Masculine Roles and Father Involvement Scale were used. The study results reveal that there are high correlations between father involvement and debauchery, emotional control and possession and importance given to the status and masculine norm of disvaluing the homosexuality. It was observed that the score of father involvement increased when the score of masculine norm of debauchery was high; and when the score of emotional control and possession and importance given to the status and masculine norm of disvaluing the homosexuality became higher, father involvement decreased. No significant correlation was found between the father involvement and the sexes of the children, ages of the fathers and whether their mothers work or not.