Kenti kadınlar için yeniden inşa etmek: Yerel Eşitlik Eylem Planları İstanbul örneği
Rebuilding the city for women: Local Equality Action Plans Istanbul case
- Tez No: 901884
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, İstanbul'da kadınların toplumsal ve ekonomik hayatta eşit fırsatlara sahip olmalarını sağlamak için yerel düzeyde yapılan çalışmalara ışık tutmayı amaçlamaktadır. Birleşmiş Milletlerin kadın politikalarına yönelik yaklaşımları tarihsel süreç dahil edilerek verilmiş ve bu kavramlar feminist teorilerde tartışılmıştır. Araştırmanın amacı, belediyelerinin toplumsal cinsiyet eşitliğinin gerçekleştirilmesindeki rolünü ve etkisini ortaya koymaktır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy, Avcılar, Beylikdüzü ve Büyükçekmece Belediyeleri örneğinde yerel eşitlik eylem planlarının nasıl oluşturulduğu ve uygulandığı detaylı bir şekilde incelenmiştir. Belediyelerin hizmetlerinin Yerel Eşitlik Eylem Planlarında yer alan altı tematik alana uygunluğu tartışılmıştır. Ayrıca bu belediyelerin çalışmaları ve eğitimleri karşılaştırma yapılarak değerlendirilmiştir. Destekleyici veriler olarak da tüm belediyelerin ilgili birimlerinin personelleri ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, İstanbul'da yerel düzeyde gerçekleştirilen çalışmaların etkinliği ve başarısı hakkında değerlendirme içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to shed light on the studies carried out at the local level to ensure that women in Istanbul have equal opportunities in social and economic life. The approaches of the UN to women's policies are given by including the historical process and feminist theories are discussed for a better understanding of these concepts. The aim is to reveal the role and impact of municipalities in realizing gender equality. In the case of İstanbul Metropolitan Municipality, Kadıköy, Avcılar, Beylikdüzü and Büyükçekmece Municipalities how local equality action plans were created and implemented were examined in detail. The suitability of municipalities' services to the seven thematic areas included in the Local Equality Action Plans was discussed. In addition, the studies and trainings of these municipalities were evaluated by comparison. In-depth interviews were conducted with the employees of all municipalities as supporting data. The results provided an important assessment of the effectiveness and success of the work carried out at the local level in Istanbul.