Banknot sahteciliği
  1. Tez No: 90189
  2. Yazar: HAKAN KAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
73 VH.OZET Teknolojideki ilerlemenin sağladığı araç ve gereçler sayesinde kalpazanlık her geçen gün daha da yaygınlaşmakta, her yıl binlerce kişi ve kuruluşun mağduriyetine neden olmaktadır. Günümüzde kalpazanlık artık basit bir olay olmaktan çıkmış, ülkelerin ekonomilerini tehdit edecek boyutlara ulaşmıştır. Bu suçun önlenmesinin ülkemize sağlayacağı yararlar çok büyüktür. Bu gün için ülkemiz ekonomisini ve halkımızı doğrudan tehdit eden kalpazanlık şekillerinden biri de terörist grupların ve uyuşturucu madde kaçakçılarının yapmış olduğu kalpazanlıktır. Bunlar, geçim sıkıntısı çeken veya kısa zamanda zengin olma hevesi içinde olan vatandaşlarımızı, saflığından istifadeyle kandırarak toplum ve Devlete karşı suç işlenmesinde kullanmaktadırlar. İnceleme neticesinde banknot sahteciliğinin, kısa ve orta vadede alınacak bazı önlemler ve halkla yapılacak işbirliği ile en az düzeye indirilebileceği kanaatına varılmıştır. Bu çalışma, devletlerin Merkez Bankalarının ve banknot matbaalarının kullandıkları banknotların güvenilirliği için azami gayret sarfettiklerini, baskı öncesi, baskı aşamasında ve baskı sonrası çalışmalarını ekonomik olarak ve optimum düzeyde gerçekleştirmeye çalıştıklarını göstermiştir. Banknotların sahteciliğe karşı korunmak için son derece gelişmiş emniyet unsurları ile basıldıkları bir gerçektir. Vatandaş olarak bizler kalpazanların tuzağına düşerek kanun karşısında suçlu duruma düşmemek için, banknotları tanımalı ve aldığımız banknotların hakiki olup olmadıkları hususunda son derece dikkatli olmalıyız.
Özet (Çeviri)
74 VHI.SUMMARY The equipment with the most advanced technology today makes it easier for criminals, dealing with fraud, to reproduce counterfeit currency. The technology that is used in“Desktop Publishing”causes many of the individuals and organisations to suffer on different occasions. Today banknote forgery is not a simple crime to fight, but a major problem that threat the countries. Of course preventing banknote forgery will make our country to gain a lot of advantages. Banknote forgery is not only an ordinary crime but also a way of making loans for illegal organisations and drug smugglers. The above said groups are abusing the people who are living with the lower standards and are willing to earn huge amounts of money within illegal behaviour. After the research made, it was concluded that the banknote forgery can be prevented or minimised with long and short term crime preventation plans and cooperation with public. This work has been shown that, Central Banks and printing offices are optimising their printing and designing processes for optimum performance to prevent reproducing the currency at the stages of before printing, printing and post printing. It is the fact that the banknotes are being printed with hi-tech security features. As a citizen, our role is to get to know the commonly used banknotes and pay more attention to the originality of the banknotes those we happen to use. This will assure that we wont go in a criminal act and be a part of the legal procedures as a suspect.