Deri kanserlerinde glutatyon-s-transferaz gen polimorfizmleri
Glutathione-s-transferase gene polymorphisms in patients with skin cancers
  1. Tez No: 901899
  2. Yazar: ÖZGÜR GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT TÜRSEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Onkoloji, Dermatology, Oncology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Konu: Prekanseröz deri lezyonları ve non-melanom deri kanserleri ile Glutatyon-S-transferaz (GST) pi, mu ve teta sınıfı gen polimorfizmleri (GSTP1, GSTM1, GSTT1) arasındaki ilişkiyi değerlendirmek Yöntem: Toplam 70 aktinik keratoz, bazal hücreli karsinom ve skuamöz hücreli karsinom tanısı almış hasta, yetmiş sağlıklı hasta ile kıyaslandı. Her iki grubun venöz kanlarından alınan DNA örneklerinden GST genotiplemeleri“Light-cycler real time”polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yöntemi ile Ko ve arkadaşlarının (33) önerdikleri şekilde yapıldı. Sonuç: GSTM1, GSTT1 delesyon genotipleri ve GST1 ab genotipi deri karsinogenezisinde rol oynuyor olabilir. Kesin sonuçlar için daha geniş yeni serilerde yapılan çalışmalarla desteklenmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the relationship between premalign skin lesions, skin cancers and glutathione-S-transferase pi, mu, theta class gene polymorphisms. Methods: Seventy patients as having actinic keratosis, basal cell carcinoma, squamous cell carcinoma were compared with age and sex matched control group. DNA samplaes obtained from venous blood of both of the groups were used for genotyping by“Light-Cycler real time”polymerase chain reaction (PCR) method according toKo et al (33). Conclusion: GSTM1, GSTT1 deletion genotypes ans GSTP1 ab genotype may play an important role in the carcinogenesis of the skin cancers. To obtain more precise results, further studies with more participants mus be conducted.