İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde çalışan araştırma görevlisi hekimlerin tükenmişlik ve depresyon düzeyleri ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Examination of burnout and depression levels and associated factors of research assistant physicians working at İnönü University Turgut Özal Medical Center
- Tez No: 901907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN BURAK SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Hekimler mesleklerinin zorluğu ve yoğunluğu nedeniyle ruhsal problemler ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bunlardan en önemlisi depresyon ve tükenmişliktir. Bu çalışmada İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Fakültesi'nde çalışan araştırma görevlisi hekimlerin tükenmişlik ve depresyon düzeyleri ve ilişkili faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte olan araştırmamızın evrenini, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde dahili ve cerrahi branşlarda uzmanlık eğitimi alan araştırma görevlisi hekimler oluşturmaktadır. %95 güven aralığında ve %5 hata payı ile evreni temsil edecek örneklem büyüklüğü minimum 191 kişi olarak hesaplanmış olup 202 hekim dahil edilmiştir. Örneklem basit rastgele seçim metoduyla oluşturulmuştur. Çalışmamıza katılan hekimlere tamamına anket uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından ilgili literatür araştırması sonucu oluşturulan kişisel bilgilerin sorgulandığı form, Beck Depresyon Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği'ni içeren anket formu kullanılmıştır. Analizler SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 paket programında değerlendirilmiştir. Çalışmada tanımlayıcı veriler kategorik verilerde n, % değerleri, sürekli verilerde ise ortalama±standart sapma (Ort±SS) ve medyan interquartile range (25-75 persantil değerleri) değerleri ile gösterilmiştir. Çalışmada kikare, student t testi, Mann Whitney U-testi, One Way ANOVA analizi, Kruskal Wallis testi, Pearson ve Spearman korelasyon testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Goals: Doctors may encounter psychological problems due to toughness and intensity of their jobs. The most important examples to these are depression and exhaustion. In this study, observation of depression and exhaustion levels and related factors of resarcher doctors who work in İnönü University, Turgut Özal Medical Center, was aimed. Materials and Method: Population of our cross-secitonal study is formed of researcher doctors who study in internal and surgical departments in İnönü University Turgut Özal Medical Center. Minimum sample size was calculated as 191 people with 95% confidence interval and 5% error margin and 202 doctors were included in total. The sample was formed with simple random sampling method. The survey was applied to all doctors who joined our study. In gathering of data, a questionnaire which asks the personal information(formed by the researcher as a result of related literature research), Beck's Depression Scale, Maslach Burnout Scale were used. The analyses were done in SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 packet software. In this article, descriptive and categorical data were shown as“n”value and“%”value; continuous data was shown as“mean±standart deviate(mean±SD)”value and“median interquartile range(25-75 percentile)”value. In this study, Chi Square test, Student T-test, Mann Whitney U-Test, One Way ANOVA analysis, Kruskal Wallis test, Pearson and Spearman correlation analysis were used.