Oyuncunun fiziksel ve zihinsel ısınmasına bir alternatif olarak yin yoga ve bir uygulama
Yin yoga as an alternative for the actor's mental and physical warm up and an application
  1. Tez No: 901908
  2. Yazar: HALİME KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ULUÇ ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Oyunculuk sanatı, doğası gereği, oyuncudan o anda orada olmasını bekler. Oyuncu bu beklentiyi karşılayabilmek için çeşitli yetkinliklere ihtiyaç duyar. Oyuncunun tüm varlığıyla orada olması, bedensel ve zihinsel bir bütünlük anını ifade eder. Bu bütünlüğü yakalayabilmek isteyen oyuncu, kendine yardımcı olabilecek alternatif çalışma yolları arar. Çalışmanın odak noktası, ısınma kavramından yola çıkarak çeşitli oyunculuk tekniklerinin ısınma yöntemlerini incelemek ve alternatif bir ısınma yöntemi olarak yin yogayı göstermektir. Yüksek lisans tezi olan bu çalışmada hedeflenen, oyuncunun neden fiziksel ve zihinsel ısınmaya ihtiyaç duyduğunu ve her oyuncunun yatkınlık, istek ve alışkanlıklarına göre kendi ısınma yöntemi geliştirebileceğini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The art of acting inherently demands the actor's presence in the moment, requiring a convergence of physical and mental engagement. This study explores the competencies necessary for actors to achieve this presence, emphasizing the significance of physical and mental integrity during performance. Actors often seek various preparatory techniques to attain this state of holistic engagement. This thesis focuses on examining the warm-up methods integral to different acting techniques, with particular attention to the practice of yin yoga as an alternative preparatory method. The primary objective of this research is to elucidate the necessity of physical and mental warm-up for actors, demonstrating that each actor can develop personalized warm-up routines tailored to their individual predispositions, desires, and habits.