Savunma harcamaları ve silah ticareti üzerine görsel analitik modeli
Visual analytics model on defense expenditures and arms transfer
- Tez No: 901906
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Devletler egemenliklerini devam ettirebilmek, iç ve dış tehditlere karşı hazırlıklı olmak, gerektiğinde kendini savunacak kabiliyet ve kapasitede olmak için güçlü bir savunma stratejisi oluşturmak, askeri harcamalara yatırım yapmak ve savunma sanayilerini geliştirmek zorundadırlar. Bu kapsamda devletler ekonomik gelirlerinden savunma için büyük paylar ayırmaya başlamış ve savunma sanayinde geliştirdikleri ürünleri diğer ülkelere satarak uluslararası silah ticaretinin aktörleri haline gelmiştir. Bu çalışmada ülkelerin 1950-2023 yılları arasındaki savunma harcamalarına ve uluslararası silah ticaretine ilişkin veriler iş zekası aracılığıyla analiz edilmiş, karar vericilere anlık karar destek sağlayan görsel analitik temelli bir model geliştirilmiştir. Savunma harcamalarının yıllar içerisindeki değişimi, başlıca konvansiyonel silahların tedarikçileri ve alıcıları, belirli ülkeler tarafından ithal ve ihraç edilen silah sistemleri incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
States must establish a strong defense strategy, invest in military expenditures, and develop their defense industries to maintain sovereignty, be prepared for internal and external threats, and possess the capability and capacity to defend themselves when necessary. In this context, states have begun to allocate large shares of their economic resources for defense and have become key players in the international arms transfer by selling the products developed in their defense industries to other countries. This study analyzes the military expenditures and international arms transfer data of countries from 1950 to 2023 using business intelligence and develops a visual analytics-based model that provides instant decision support to decision-makers. The study attempts to examine the changes in military expenditures over the years, the main suppliers and recipients of major conventional weapons, and the weapon systems imported and exported by specific countries.