4.sınıf öğrencilerinin matematiksel akıl yürütme becerilerinin problem çözme becerisine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of mathematical reasoning skills on problem solving skills in elementary 4th students'
- Tez No: 901925
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada ilkokul 4. Sınıf öğrencilerinin akıl yürütme becerilerinin problem çözme becerisine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeli kullanılarak desenlenmiş, örneklemini küme örnekleme yöntemiyle bursa ili 3 devlet okulunda eğitim gören toplam 373 ilkokul 4. sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Akıl yürütme becerileri, araştırmacılar tarafından geliştirilen İlkokul Akıl Yürütme Becerileri Ölçeği'yle ölçülmüştür. Akıl yürütme becerileri ölçeği tahminde bulunma, örüntüleri keşfetme, matematiksel bilgi ve fikirler arasında ilişki kurma, çıkarımda bulunma ve doğrulama yapma olmak üzere 5 faktörden oluşmaktadır. Ölçeğin geçerliği için madde analizi, açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Akıl yürütme becerileri ölçeğinin güvenirlik katsayısı .84 olarak hesaplanmıştır. Problem çözme becerisi, Ulu (2016) tarafından geliştirilen çözümünde strateji kullanımı gerektiren 10 adet sözel problemden oluşmaktadır. Veriler, çoklu doğrusal regresyon ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda akıl yürütme becerilerinin problem çözme becerisindeki varyansın %39'unu açıkladığı görülmüştür. Problem çözme varyansına katkı veren akıl yürütme becerilerinin tahminde bulunma, örüntüleri keşfetme, çıkarımda bulunma faktörleri olduğu görülmüş; matematiksel bilgi ve fikirler arasında ilişki kurma ve doğrulama faktörlerinin problem çözme becerisini istatiksel olarak anlamlı yordamadığı görülmüştür. Öğrencilerinin kullandığı problem çözme stratejilerinin matematiksel akıl yürütme becerisi yüksek ve düşük olan öğrenci ayrımında etkisinin olduğu görülmüştür. Bu araştırma sonuçlarının öğrencilerin başarılarını geliştirmeye yönelik gerekli tedbirlerin öğretmenler tarafından alınmasına, dördüncü sınıf öğrencilerinin matematiksel akıl yürütme becerileri ile ilgili çalışmaların artmasına katkı sağlaması beklenmektedir. Ayrıca geliştirilen matematiksel akıl yürütme beceri testi, öğretmenlerin kullanabilecekleri bir kaynak olması açısından ve literatüre katkı sunması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of reasoning skills of 4th grade primary school students on problem solving skills. The research was designed using the relational survey model, and the sample consisted of a total of 373 primary school 4th grade students studying in 3 public schools in Bursa using the cluster sampling method. Reasoning skills were measured with the Primary School Reasoning Skills Scale developed by the researchers. The reasoning skills scale consists of 5 factors: making predictions, discovering patterns, establishing relationships between mathematical knowledge and ideas, making inferences and verifying. Item analysis, exploratory and confirmatory factor analysis were performed for the validity of the scale. The reliability coefficient of the reasoning skills scale was calculated as .84. Problem solving skill consists of 10 verbal problems that require the use of strategy in solving, developed by Ulu (2016). Data were analyzed by multiple linear regression. As a result of the research, it was seen that reasoning skills explained 39% of the variance in problem solving skills. It has been observed that the reasoning skills that contribute to the problem-solving variance are making predictions, discovering patterns, and making inferences; It has been observed that the factors of establishing and verifying relationships between mathematical knowledge and ideas do not statistically significantly predict problem solving skills. It has been observed that the problem-solving strategies used by students have an effect on the distinction between students with high and low mathematical reasoning skills. It is expected that the results of this research will contribute to teachers taking the necessary precautions to improve students' achievements and to increase studies on fourth grade students' mathematical reasoning skills. In addition, the developed mathematical reasoning skill test is important in terms of being a resource that teachers can use and contributing to the literature.