Narsisizm ile ilişki bağımlılığının incelenmesi ve kadın ve erkeklerde bağlanma stillerinin aracı rolü
Examination of narcissism and love addiction and the mediating role of attachment styles in women and men
- Tez No: 901924
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KOŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada yetişkinlik dönemindeki bireylerin sahip oldukları narsistik özellikler ile ilişki bağımlılığının ilişkisi incelenip, bağlanma stilleri ise aracı olarak ele alınmıştır. Kadın ve erkek katılımcılar bu bağlamda karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Çalışmada narsisizmin“büyüklenmeci”ve“kırılgan”alt başlıkları ele alınmıştır. Bartholomew ve Horowitz tarafından geliştirilen ve kaçıngan, korkulu, saplantılı, güvenli alt boyutlarına sahip dörtlü bağlanma modeli, bağlanma stillerini incelemek için kullanılmıştır. Bununla birlikte ilişki bağımlılığı, narsisizm ve bağlanma stillerinin yetişkinlik döneminde olan bireylerin sosyodemografik bilgileri üzerinden farklılık gösterip göstermediği de bu çalışma kapsamında tartışılmıştır. İlişki bağımlılığı ve bağlanma stilleri, yetişkinlerin romantik ilişkilerindeki davranış kalıplarını ve tutumlarını belirleyen önemli faktörlerdir. Buna rağmen ilişki bağımlılığı ile ilgili literatürde bulunan çalışmalar oldukça kısıtlıdır. Çalışma grubunun veri havuzu heteroseksüel ve daha önce romantik ilişkide bulunmuş veya halihazırda romantik ilişkide bulunan 260 gönüllü katılımcı ile oluşturulmuştur. Araştırma verileri Bilgilendirilmiş Onam Formu, İlişki Ölçeği Anketi, Spann-Fischer İlişki Bağımlılığı Ölçeği, Beş Faktör Narsisizm Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu aracılığı ile online form oluşturularak elde edilmiştir. Araştırma bulguları sonucuna göre, ilişki bağımlılığı ve narsisizm arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır, bağlanma stillerinin aracı rolünün ise anlamsız olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between narcissistic traits of individuals in adulthood and love addiction was examined, and attachment styles were studied as a moderator. Female and male participants were analyzed comparatively in this context. The subheadings of narcissism,“grandiose”and“vulnerable”, were discussed. Attachment styles, the fourfold attachment model developed by Bartholomew and Horowitz, were examined in this study as avoidant, fearful, preoccupied, and secure. In addition, whether love addiction, narcissism and attachment styles differ according to the sociodemographic information of individuals in early adulthood is also discussed within the scope of this study. Love addiction and attachment styles are important factors that determine adults' behavioral patterns and attitudes in romantic relationships. Despite this, studies in the literature on love addiction are quite limited. The data pool of the study group was created with 260 volunteer participants, heterosexual, and had previously been in a romantic relationship or were currently in a romantic relationship. Research data was obtained by creating an online form through the Informed Consent Form, Relationship Scale Survey, Spann-Fischer Love Addiction Scale, Five Factor Narcissism Scale and Demographic Information Form. Based on the research results, no significant correlation was observed between love addiction and narcissism, and the mediating role of attachment styles was deemed insignificant.