Rethinking finance and state in indian economic development: Continuity or transformation
Hindistan'ın ekonomik kalkınmasında finans ve devleti yeniden düşünmek: Süreklilik ya da dönüşüm
- Tez No: 901929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP YALMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu tez, 2010'lar boyunca Hindistan'ın ekonomik ve finansal yapısındaki dönüşümü, finansallaşma süreci ve bu sürecin Hindistan devleti üzerindeki etkisine odaklanarak eleştirel bir şekilde incelemektedir. Çalışma, Hindistan'ın finansal sisteminin banka temelli bir modelden piyasa temelli bir yapıya dönüşme sürecinde, devletin değişen müdahale biçimlerini tartışmaktadır. Hindistan'ın finansallaşma sürecinin kendine özgü yönleri olan, sermaye hesabının kademeli olarak serbestleştirilmesi, yukarıdan aşağıya uygulanan finansal içerilme politikaları ve banka dışı finansal kuruluşların artan önemi gibi unsurları inceleyerek, piyasa mekanizmaları ile devlet müdahaleleri arasındaki karmaşık etkileşimi ortaya koymaktadır. Bu geçiş süreci, kapatılan Planlama Komisyonu'nun yerine NITI Aayog'un kurulması ile somutlaşan, kalkınmacı devletin finans odaklı bir yapıya stratejik dönüşümünü içeren bir devlet biçimi değişikliği olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca, Hindistan'da kalkınma için gerekli finansmanın, Ulusal Altyapı ve Kalkınma Finansmanı Bankası'nın kurulması ile Kamu-Özel Ortaklıklarına öncelik veren bir biçimde yeniden yapılandırılması irdelenmektedir. Bu bağlamda, bu tezde geliştirilen finans-yörüngesinde devlet kavramı, finansal önceliklerin geleneksel kalkınma hedeflerinin önüne geçtiği söz konusu yeni devlet biçimini tanımlamak için kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis critically examines the transformation of India's economic and financial landscape during the 2010s, focusing on the process of financialization and its impact on the Indian state. It explores how India's financial system transitioned from a heavily regulated, bank-based model to a more market-oriented structure, highlighting the evolving role of the state. The study explores the peculiarities of India's financialization, including the gradual liberalization of the capital account, top-down financial inclusion policies, and the rising significance of non-banking financial companies (NBFCs). These elements illustrate the complex interplay between market forces and state interventions in shaping India's economic trajectory. This transition is epitomized by the replacement of the Planning Commission with the NITI Aayog, reflecting a strategic shift from a developmentalist to a finance-oriented approach in the form of the Indian state. The thesis also investigates the reconfiguration of development finance in the country prioritizing Public-Private Partnerships (PPPs) and the establishment of the National Bank for Financing Infrastructure and Development (NaBFID). The concept of a finance-diverted state is introduced to describe the new form of the state, where financial imperatives increasingly overshadow traditional developmental objectives in India.