Osmanlı Devleti'nde Tahtacılar ve Tahtacılık (19. ve 20. yüzyılda)
Ottoman Empire in Tahtacilar and Tahtacilik ( in the 19th and 20th centruy)
- Tez No: 901939
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN TIZLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, Osmanlı Arşiv kayıtlarında Tahtacıların sosyo-ekonomik durumlarına ilişkin veriler aramak ve bu verileri kronolojik olarak sunmaktır. Araştırılmak istenen konu dahilinde Osmanlı Devlet Arşivinden istifade edilmiş, konuya ilişkin ikinci el kaynaklar kullanılmıştır. Osmanlı vesikalarından yararlanarak Osmanlı Devleti'nde genel bir Tahtacı portresi çıkarılmaya çalışılmıştır. Tahtacıların yaşam tarzları, ekonomik yapıları incelenmiş, mesleki durumları hakkındaki veriler sunulmuştur. Çalışmamız Tahtacıların sosyal yapıları üzerinde dururken son bölümde arşiv kayıtlarındaki bulgular dahilinde Tahtacı inanç sistemi ve Tahtacı gelenek görenekleri üzerinde durulmuştur. İncelemiş olduğumuz önemli kaynakların başında gelen Adana vilayeti mufassal cetveli bu konu hakkında önemli veriler sunmaktadır. Önemli fonlardan yararlanmış olduğumuz çalışmamızda temettuat defterine başvurulmuş, 1812 numaralı defter incelenmiştir. Buradan elde etmiş olduğumuz veriler hem metin içerisinde hem de çalışmamızın sonunda tablo şeklinde sunulmuştur. Gayemiz, okumuş olduğumuz vesikalardan yola çıkarak etno-dinsel bir grup olan Tahtacıların Osmanlı toplumundaki yerleri, devlet ile ilişkileri, sosyal yaşantıları, yapmış oldukları meslekleri tarihsel bağlamda incelemiş ve sunmuş olabilmektir. Arşiv kayıtlarında Tahtacıların sosyal yaşantıları yanında işlemiş oldukları suçlar, bu suçlardan hangi cezaları almış olduklarına dair bulgulara saptanmış, mesleklerini icra ederken devlet adamları tarafından ve aşiret beyleri tarafından hangi konularda zorluk yaşadıkları incelenmiş, sosyal yaşantılarında göç hareketleri ve yerleşmiş oldukları bölgeler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This work's purpose is searchingfor an data about Tahtacis' sosyo-economic situations and bring in those datas chronologically. Within the work that wanted to be researched, Ottoman Puplic Archive and second hand sourches about that issue has been used. With using of the Ottoman documents, has been tried to create a portrait of Tahtacis. Tahtaci's life style, economic structers has been analyzed, datas about profession conditions has been put forward. Our works emphasis on Tahtacis' social structure and on the last section, Tahtacis' belief system and customs has been stressed on according to archive records. Important records among we analyzed, Adana Mufasal records has a prominent place with in important informations that includes. On that work we have utilized temettuat registers and regesters nembered 1812 has been analyzed. The informations that we found out has been represent as a chart within and the last section of the work. Our purpose is to analyze and represent to Tahtaci named ethno-religious group's place on the Ottoman society, relation with the state, social life, the jobs they did to make a living on the historical context. On the archive records, the crimes they did and how they punished has been found and moreover it was exmamined that what kind of difficulties that they had difficulties because of statesmen and bosses and furthermore it was examined that immigrations on their social life and the areas they drifted.